Sağlıklı Kilo Verme Kriterleri

Sağlıklı Kilo Verme Kriterleri

Gereğinden fazla kilo, hiç şüphesiz ki tüm insanların, özellikle de kadınların en büyük korkulu rüyalarından biridir. Fizikî görünümün kötü hal alması, üstüne üstlük sağlığın da tehdit altına girmesi gibi sebeplerle kilo vermek amacıyla yüzlerce yöntem öneriliyor, yazılıyor ve uygulanıyor. Peki bunların ne kadarı sağlıklı, ne kadarı uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor ya da kabul görüyor?
İyi bir fiziksel görünüm ve sağlıklı yaşam için fazla kilolardan kurtularak formda kalmak elbette ki önemli. Ancak bunu bilinçli uygulamak ya da bilen bir uzman kontrolünde gerçekleştirmek de bir o kadar gerekli.

İşte sağlıklı kilo vermek isteyenler için önemli ipuçları:
1)Tek Gıda İçeren Diyetlerden Kaçının
Elma diyeti, karpuz diyeti gibi gün boyu tek besin tüketmeyi öneren diyetlere kesinlikle iltimas etmeyin. Çünkü vücudumuz tek bir besine değil birçok besine ihtiyaç duymaktadır. Bu şekilde kısa sürede kilo verenlere şahit olmuş olabilirsiniz fakat bu tip diyetler sağlığınızı çok ciddi tehlikelere sokar ve verdiğiniz kiloları da hızla geri almanıza neden olur.

2)Az Az ve Sık Sık Yemeye Özen Gösterin
   Gün içerisinde 4-5 öğün yemek yemenizi önemli. Ayrıca beynin tokluk hissini geç algıladığını unutmayın. Karnınızı tıka basa doldurmadan, her öğünde azar azar tüketerek günlük öğününüzü tamamlayın.

3)Yemekten Önce Çorba İçin
Özellikle saatlerce aç kaldığımız ramazan aylarında orucunuzu açmadan önce mutlaka bir kase çorba için. 15 dakika ara verdikten sonra yemek yemeye devam edin ve öğününüzü bu şekilde tamamlayın. Çünkü gün boyunca aç kaldığınızdan sindiriminiz durur. Midenizi bir anda yormak yerine yavaş yavaş canlandırmak için bu uygulama son derece önemli.

4)Mutlaka Hareket Edin
Hareket etmek, özellikle de yürüyüş yapmak metabolizmanızı hızlandıracağından, kilo vermeniz konusunda size önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

5)Akşam Yemeklerinde Ağır Besinler Tüketmeyin

Bol yağlı, salçalı ve soslu besinlerden mutlaka uzak durun. Özellikle kalori oranı düşük, hafif sebze yemeklerine akşam menünüzde yer verin. Ayrıca öğün aralarında yeteri miktarda meyve tüketin.

6)Bol Bol Su İçin
Su içmek, çok sıkı bir diyet programına girmeden dahi sağlıklı kilo vermek konusunda size büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Ancak suyu yemek arasında ve yemeğin hemen sonrasında içmemeye dikkat edilmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.