Kurban Kesildikten Sonra Nasıl Tüketilmeli?

Kurban Kesildikten Sonra Nasıl Tüketilmeli?

Kurban bayramında beslenmede büyük değişikler olur. Bayram süresince öğünlerin saatleri ve düzeni değişir; en önemli değişim ise et tüketiminin artmasında olur.

Bayramda hazımsızlık, mide ağrısı, bulantı, kabızlık, kalp çarpıntısı, tansiyon yüksekliği gibi sorunların olmaması için beslenme konusunda tedbirler alınmalıdır.

Kurban bayramında beslenmede nelere dikkat edilmeli?


1-Kesilmiş et dinlendirildikten sonra tüketilmeli.

2-Kızartma ve kavurma yerine; haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemleri tercih edilmeli.

3-Kahvaltı öğünü gün içinde sindirim kolaylığı için atlanmamalı.

4-Etin yanında bol salata veya taze nane- maydanoz tüketilmeli.

5-Dana etinin yaklaşık 100 gramında 90 mg kolesterol varken, karaciğerinde 300 mg kolesterol bulunduğu için fazla miktarda ciğer tüketiminden kaçınılmalı.

6-Fazla tüketilen çikolata, şeker, tatlı ve et tüketimi hem kolesterol hem de kilo artışına neden olabileceğinden bayram ziyaretlerinde ikramların tüketimine dikkat edilmeli.Özellikle sütlü veya meyveli tatlılar gibi hafifi tatlılar tercih edilmeli.

7-Bayramda sebze ve meyve tüketimi de atlanmamalı ve posadan zengin besinler tüketilmeli.

8-Bayram süresince fiziksel aktivite ihmal edilmemeli.

9-Günde 2,5 litre üzerinde su tüketimine dikkat edilmeli.

Kurban etinin tüketilmesinde nelere dikkat edilmelidir?

•Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişiler et tüketirken porsiyon ölçüsüne mutlaka dikkat etmelidir.
•Kurban eti kesildikten sonra çok sert olur, bu da sindirimimizi zorlaştırır.  Normal bir etin sindirimi 4 saat sürerken, taze kesilmiş etin sindirimi 8 saatte olur. Bekletildikten sonra tüketilen etin lezzeti ve pişirimi de çok daha iyi olur.

•Kurban eti ilk gün tüketildiğinde hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık gibi sorunlar görülebilir. Bu yüzden et 24 saat bekletildikten sonra tüketilmelidir.

•Et ile yapılan yemekler kendi yağında pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle de kuyruk yağı ve tereyağı tüketiminden kaçınılmalıdır.  

•Kurban etinin yanında sindirimi kolaylaştıran mercimek çorbası, ezogelin çorbası, yeşil salata ve posalı besinler tercih edilebilir.

Ayşe KURŞUNLU

     Diyetisyen

Ayşe Kurşunlu’nun Makaleleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.