Güneş İle Nasıl Vakit Geçirmeliyiz?

Güneş İle Nasıl Vakit Geçirmeliyiz?

İlkbahar geldi. Soğuk ve güneşsiz geçen günlerden sonra güneş yüzünü gösterdi. Sabahları alarmlarda önce güneşin ışıkları odamıza girdi. Mis gibi içimizi ısıtan günlere ‘merhaba’ demeye başladık.

Güneşten yararlanmak için gün içinde küçük yürüyüşler yapabiliriz. Güneş karşısında yatarak kendimizi şımartabiliriz. Birkaç hafta içinde tatil planlarına başlayabiliriz çünkü güney sahillerimizde güneş kendini daha uzun zamandır gösteriyor.

Güneşin sağlığımız için olmazsa olmaz bir araç olduğu gerçek ancak son yıllarda yapılan araştırmalar da güneşin olumsuz olarak bizleri etkilediğini ortaya koyuyor. O zaman ne yapacağız? Güneşle nasıl vakit geçirmeliyiz?

Erken deri yıpranmasına neden olan güneş ışınları, farklı temaslarıyla deri kanserine yol açabilmektedir. Uzun süre güneşte kalma ciddi deri yanıklarına, hassasiyete, kaşıntılara ve döküntülere neden olabilir. Tatile gittiğimizde dikkatli olmamız, güneş altında kalmak zorunda olduğumuzda da uymamız gereken maddeler şu şekilde;

*Güneşin en dik açılarla ışıklarını gönderdiği 11:00-15:00 saatleri arasında ışınların altında kalmayın.

*Açık renkli kıyafetler doğal bir koruma sağlar, kot kumaşlar ise %100. Kıyafet giymediğiniz zamanlarda da en az 30 koruma faktörlü güneş kremleri sürün. Terlemek ya da yüzmek kremin etkisini ortadan kaldırır bunu unutmayın.

*Su serin ancak ışıklar suyun altına da ulaştığı için, suya girdiğiniz saate dikkat edin ya da üzerinize kıyafet geçirin.

*Geniş kenarlı şapkaları başınızdan, UV korumalı güneş gözlüklerinizi de gözünüzden eksik etmeyin.

*Çocukların derileri çok daha hassastır. Bu nedenle çocuğunuza 2 kat dikkat edin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.