Stresi Önlemenin 7 Yolu

Stresi Önlemenin 7 Yolu

 

Stres, günlük hayatımızda karşılaştığımız sorunlar, aile ve iş hayatı vb. her alanda karşımıza çıkan gergin ve huzursuz olma hali olarak, tanımlanabilmektedir.

Stresle baş etmek için, 7 adımda uygulanacak önerilerle, stres ve stresin yarattığı, olumsuz etkilerden kurtulmak mümkündür.

1. Dengeli ve sağlıklı beslenme, fiziksel sağlık açısından nemli bir yer tutarken, ruhsal açıdan da, sağlıklı olmanın ilk kuralıdır.

2. Düzenli uyku, vücudun dinç kalmasına ve gerginliklerin azalmasına yardımcı olarak, stresi azaltmada, büyük oranda, yardımcıdır.

3. Sosyalleşmek, strese karşı etkili yöntemlerden birisidir. Aile ve arkadaşlarla geçirilecek zamanlar ile kişiler rahatlar ve stres seviyeleri azalır.

4.Düzenli spor ve egzersiz yapmak, stresi azaltan diğer bir öneridir.

5. Bitirilmemiş işlerin, kişilerde stres ve sıkıntı yattığı bilinmektedir. Bu açıdan, işleri planlayarak, zamanında bitirmek, karmaşaları önleyerek stresi azaltacaktır.

6.  Karamsar ve stres seviyenizi arttıran kişilerden, mümkün olduğunca uzak durmak ta stresi önleme konusunda, önemli adımlardan biri olmaktadır.

7. Dini inançlar, zorluklara dayanma gücünü arttıra öğeler olup, inanç dünyasını zenginleştiren kişilerin strese karşı, daha dayanıklı oldukları bilinmektedir.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.