Karahindiba Otu Ne İşe Yarar?

Karahindiba Otu Ne İşe Yarar?

Karahindiba otu, günümüzde, adını çokça duyduğumuz ve sağlık açısından, birçok faydayı barındıran bir bitki türüdür.

 

Karahindiba, cilt lekelerine karşı etkili bir ottur. Ciltteki sivilce ve akne izlerini yok edici bir etkiye sahiptir. Ciltteki kırışık oluşumunu, büyük ölçüde azaltır. Ayrıca, egzama tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Bunun yanı sıra, saçların, daha güçlü ve parlak görünmesini de sağlamaktadır.

 

Kemik ve kasların, daha güçlü olmasına yardımcı olan karahindiba, hafif acı ve limonlu bir tada sahiptir. İştah açıcı özelliğinden dolayı, fazla kilo sorunu yaşayanların, dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

 

Sindirimi kolaylaştıran ve bağırsak hareketlerini düzenleyen karahindiba otu, sürekli kabızlık sorunu yaşayanlar için, önemli bir bitkidir.

Yüksek tansiyon durumlarında, tansiyonu dengeleyici etki oluşturan karahindiba otu, çay olarak ta tüketilmektedir. Menopoz döneminde görülen, ateş basmalarını azaltır ve adet dönemi öncesi yaşanan, stres ve sinirlilik halinin engellenmesinde etkin rol oynar.

 

Varis vb. damar ve dolaşım rahatsızlıkları ile kalp rahatsızlıklarına karşı da, tüketiminin faydalı olduğu bilinen karahindiba otu, kansere karşı önleyici bir etki barındırmaktadır.

 

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.