Bebeğimin Gündüz Uykusunu Nasıl Uzatabilirim?

Bebeğimin Gündüz Uykusunu Nasıl Uzatabilirim?

Bu, bebeğinizin uykuyu neden kısa kestiğine göre değişir. Eğer bebek uykusunu alarak uyanıyorsa yapacak fazla bir şeyiniz yok. Ama başka bir nedenle uyanıyorsa gündüz iyi bir uyku alması için şu basamakları izleyebilirsiniz:

Bebeğinizin Uyku Alışkanlığını Tanıyın:

Eğer onu uykuya hazır değilken yatırırsanız sadece biraz kestirir ya da uykusu geldikten çok sonra yatırırsanız yorgun olduğu için uykuya dalamaz.
Her bebeğin kendine özgü bir uyku düzeni vardır. Kimisi bir saat veya daha fazla süre ile günde bir defa uyurken diğerleri 45 dk gibi daha kısa süreli ama birden fazla kere gündüz uykusuna yatabilir. İkisi de tamamen normaldir. Deneme yanılma yöntemi ile bebeğinizin düzenini tam olarak anlayın ve bu düzene sadık kalın.

Gündüz Uykusu Rutininizi Gözden Geçirin:

Bazı bebekler uykudan erken uyanır ve biraz pışpışlayınca yeniden uykuya dalar. Ama bebeğiniz çabuk uyanıyor ve yeniden uyumuyorsa belki de yeniden nasıl uykuya dalacağını bilmiyordur. İlk uykuya dalarken ne yaptığınızı düşünün. Onu sallıyor musunuz, emziriyor musunuz? Bebeğin kendini sakinleştirme yolunu bulmasına yardim etmeniz sorunu çözebilir.

 
Bebeğin Uyuduğu Yerin Yeterince Karanlık, Serin, Sessiz Ve Rahat Olduğundan Emin Olun:

Genellikle bebekler gündüzleri de geceleri uyudukları yerde daha rahat uyurlar.

Gündüz Uykusu Sayısını Azaltın:

Evet doğru, belki toplamda gün içinde daha az uyuyacak ama uykusu daha uzun ve daha sağlıklı olacak. Eğer bebeğiniz uykusundan çabuk uyanıyorsa belki de uyku sayısını azaltmaya hazırdır. Çoğu çocuk 12 ila 18 ay arasında gündüz uykusunu bir kereye düşürür ama bazen daha küçük çocuklar da bunu yapabilir.
3-6 aylık bebekler de bu sayıyı üçten ikiye düşürürler.

      Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayınız


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.