Meme Kanserine Karşı Koruyan Besinler

Meme Kanserine Karşı Koruyan Besinler

Meme kanseri ile ilgili yapılan son araştırmalar kanserin oluşumunda yaşam tarzının ve beslenmenin tetikleyici unsurlar olduğu saptanmıştır. Bu sebeple kadınların günlük yaşamında özellikle tercih etmeleri gereken bazı besinler vardır. Bu besinler;

 

Brokoli 

 

A, C, E vitaminlerince zengin olan brokoli hücre yapısını koruyan, kronik iltihaplanmaları engelleyen ve serbest radikallerle mücadele ederek antioksidan özelliğe sahip olan çok yararlı bir sebzedir. Diğer sebzelere oranla turpgiller familyasından olan brokoli, kadınlarda östrojen hormonu seviyesini dengelemektedir ve meme kanserine karşı etkili olduğu ispatlanmıştır.

 

Zeytinyağı

 

Zeytinyağının içerisinde bulunan oleik asit göğüs kanseri oluşumunu tetikleyen genleri baskılayarak koruyucu özelliğe sahip olan zeytinyağı sofralardan eksik edilmemesi gereken besinler arasındadır.

 

Soya

 

Östrojen hormonunun seviyesini dengeleyerek meme kanseri oluşumunu engelleyen bir diğer besin soyadır. İçerisindeki genistein adlı madde ile kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

 

Keten Tohumu 

 

İçerisinde yüksek miktarda bulunan Omega-3, B12, lif, mineraller ve lignanlar sayesinde keten tohumu meme kanserini önlemeye karşı oldukça etkilidir.

 

 

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.