Magnezyum Sülfat Erken Doğumu Önlemede Etkisiz Bulundu

Magnezyum Sülfat Erken Doğumu Önlemede Etkisiz Bulundu

Magnezyum sülfatı 1970’lerden beri yüksek tansiyon ile seyreden gebelik zehirlenmesi hastalarına damardan serum içinde veririz. Aslında çok iyi bir tansiyon düşmesi sağlayan bu tedaviden beklenti anne adayında gebelik zehirlenmesi belirtilerinin artışını önlemektir.

Kısa süre içinde magnezyumun rahim gevşetici etkisinin de fark edilmesi ile erken doğumu önlemek için kullanımı başladı. Ancak klinik tecrübeler ilacın etkisiz olduğunu düşündürürken konu ile ilgili yapılan yayınlar birikmeye başlamıştı bile. Biriken yayınları bir araya toplayan araştırma kuruluşları sonuçları açıkladığında beklenen oldu.

Son çalışmalara göre magnezyum ile yapılan tedaviler erken doğumu önlemiyor.

Erken doğum önlemek için magnezyum sülfatın tek ilaç olarak kullanıldığında doğumu geciktirmediği saptandı. Çalışmaların hepsinden elde edilen veriler toplandığında magnezyum sülfat doğum zamanını geciktirmediği gibi bebeğin sağlığı üzerinde de ek yararlara sahip değil.

Bu güne dek ilaçla yapılan 37 ayrı çalışmanın verileri birleştiren Cochrane Gebe ve Doğum Grubu’nun sonuçları, erken doğum tehlikesinde magnezyum sülfat kullanımını azaltacak gibi görünüyor. Ancak yüksek tansiyon ile seyreden gebelik zehirlenmesi olgularında kullanımı ile bebeğin beynini korumak konusunda etkili.

Toplam 3571 gebe kadının verilerinin birleştirilmesi ile elde edilen sonuçlara göre magnezyum sülfat verilen kadınlar ile hiç ilaç verilmeyen kadınların 48 saat içinde doğurma oranları aynı bulundu. Ancak ilacın bebeklerin sağlığında olumsuz bir etki de yapmadığı görüldü.

Yine de gebelik sırasında bacak kramplarının azaltılması ve erken gebelik haftalarında bel, kasık ve bacak ağrılarının giderilmesi için ağızdan alınan magnezyum iyi bir seçenek.

          Op. Dr. Hakan KILAVUZ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.