Kızlık Zarının Bozulması

Kızlık Zarının Bozulması

Kızlık zarı ilişki, travma, kaza veya nadiren de spor yaparken yırtılabilmektedir. Vajinayı çepeçevre iç kısımdan sararak içeri doğru bir çıkıntı oluşturur ve vajina iç duvarını daraltır. Normalde vajina genişleyebilen bir yapıya sahiptir, bunu en güzel ve çarpıcı olarak doğum esnasında 10 cm çaplı başın geçişine izin vermesinde görmekteyiz. Ancak kızlık zarı genişleme özelliğine sahip değildir ve içeri giriş olduğunda yırtılarak kanama meydana gelir. Burada kanama değişik miktarlarda olabilir. Eğer kanlanması yoğun bir yerden yırtılma olursa veya aşırı kalın, etli kızlık zarı yapısı mevcutsa kanama aşırı olur ancak kanlanması az olan bölgeden olan yırtılmalarda kanama fark edilmeyecek kadar az olabilmektedir.

 

Bazı kızlık zarları yukarıda elastik olabilir, bu tip kızlık zarı ortalama her 10 bayandan birinde görülebilmektedir ve bunlarda ilişki ile kanama meydana gelmez.

Kızlık zarının bozulduğu, oluşacak kanama ile anlaşılır. Yırtılma sonrasında kanama azar azar birkaç gün devam edilebilir. Kızlık zarının etrafı tamamen iyileşince kanama da sonlanacaktır.

Kızlık zarı, kanlanması ve sinir yapısı zayıf bir bağ dokusu olduğu için kızlık zarı yırtıldığında ortaya çıkan ağrı birkaç saniyeyi geçmez. İlk cinsel ilişki sonrasında hafif kasık ağrısı bir kaç gün devam edilebilir, ancak şiddetli ağrı olmamalıdır.

 

Kızlık zarı genellikle birkaç yerden yırtılır.

3132df4a60

Kızlık zarının bozulması esnasında kanamanın olup olmaması veya kanamanın miktarı ve oluşan ağrının şiddeti kızlık zarının yapısına, ortasındaki deliğin şekline, büyüklüğüne, dokusunun sertliğine göre farklılık gösterir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında kanama olması ya da olmaması kızlık zarı hakkında doğru bilgi vermez. Kanama olmamasını başka bir nedeni de kızlık zarının damarsız olan bir kısmından yırtılması veya çok az kanama olup bunun vajinal salgılarla karışıp ayırtedilememesidir.

Kızlık zarı 3-4 gün içinde iyileşir, kanama ve ağrı tamamen ortadan kalkar. Kanama ve ağrının daha uzun sürmesi durumunda uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Kızlık zarı normalde ilk cinsel ilişki sırasında bozulmaktadır. Ender de olsa kızlık zarının çok esnek olduğu durumlarda cinsel ilişkide değil, ancak doğum esnasında bozulabilir. Kızlık zarının çok kalın yahut esnek olmayan sekilde gelişmesi durumunda ilişkiye engel durum yaratacağından ötürü jinekolog tarafından bir müdahele gerekebilir.

Vajinaya kaza sonucu veya bilerek yabancı bir cismin girmesi de kızlık zarını bozabilir.

Mastürbasyon ile kızlık zarını bozma, sadece vajinaya parmak veya yabancı bir cisim girdiğinde gerçekleşir. Bunun dışında mastürbasyon esnasında kızlık zarının bozulması mümkün değildir.

Bozulan kızlık zarından geri kalan kalıntılara karinkula himenalis adı verilir.

Kızlık Zarı ve Gebelik

Kızlık zarının esnek ve geniş olduğu durumlarda, erkeklik organı girişi ile yırtılma olmadan da hamile kalınabilir. Böyle bir durumda kızlık zarı normal doğum sırasında yırtılır. Bunun birlikte tam bir cinsel birleşme gerçekleşmeden, spermlerin vajina içine ilerlemesi ile de hamilelik gelişebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı kesin olarak bir jinekolog tarafından muayene edilerek anlaşılabilir. Herhangi bir şekilde bir kadın kendi zarını göremez veya dışarıdan birisi bakarak anlayamaz.

İlk cinsel ilişki sırasında kanama olup olmaması kızlık zarının bozulması konusunda bilgi vermeyebilir. Çünkü bazı durumlarda kızlık zarının yapısal özelliklerinden dolayı yırtılmasına rağmen kanama olmayabilir. Bazı durumlarda ise kanama vajen girişinde kızlık zarı dışında başka noktalardan kaynaklanabilmektedir. Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki ilişki sırasında yırtılmayabilir.

Bu durum kadın ve erkek arasında soruna yol açacak olursa bekaret kontrolü uzman doktor tarafından yapılabilir.

Muayene son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Bunun için uzman jinekolog gazlı bez ile büyük dudakları çekerek kızlık zarını gözlemler, böylelikle kişinin bakire olup olmadığı anlaşılmış olur.

Hiç kimse kendi kendine kızlık muayenesi yapamaz. Ayna ile kızlık zarını görebilirsiniz ancak bunu yorumlamak deneyim gerektirir.

Kızlık zarı en kolay bebeklik ve ergenliğe ulaşılmadan önce çocukluk sırasında görülür. Ergenlik sonrası incelir yahut kendi üzerine katlanır.

Bazı durumlarda kolposkopik incelemegerekebilir. Kolposkopi cihazı, vajenin, rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan cihazdır. Özellikle doğal çentik bulunan hymenlerde kolposkop muayeneye çok yardımcı olur.

Kızlık zarının şekli tarif edilirken doktorlar tarafından saat kadranı terimi kullanılır. Sırt üstü yatmış hasta da saat 12 pozisyonu idrar deliğinin altında ve saat 6 pozisyonu anüse yakın olarak bulunur.

                     Hakan KILAVUZ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kızlık Zarı ile ilgili sorular ve cevaplarını okumak için TIKLAYINIZ


“Kızlık Zarının Bozulması” için 4 cevap

  1. Sürtünme esnasında 2-3 cm kadar sperm içime girdi canım çok yandı . Ve üstüne boşalmısti kalktığımda iç camaşirimda çok hafif pembe kan vardi. Vajinami sildiğimde hiç ıslaklık yoktu Döller acaba içime mi girmiştir ??. Daha sonra beyaz bi sıvınin çok da az olduğunu vajinamdan geldiğini gördüm. Bu durumda kızlık zarı bozulmuşmudur ??. Eğer bozulmadıysa Ve hamilelik Durumu varsa İlaçlarla Düşürmek İstesem Bakire durumdayken Bi sorun olur mu ??. Yardımci Olursanız Çok Mutlu Olurum Şimdiden teşekürler …. Lütfen Yardımcı Olun…!!?? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.