Yabancı El Sendromu Nedir?

Yabancı El Sendromu Nedir?

Oldukça farklı hastalıklardan birisidir. Vücudunuzdaki bir uzuv kişiye fazlalık gibi görünür. Sanki o uzuv kendisine ait değil bağımsız bir organ gibi hisseder. Çoğu zaman psikolojik bozukluklarla beraber seyreden bir hastalık olan yabancı el sendromu çoğu zaman kişilerde paranoya yaratmaktadır.

Beyindeki iki yarımı birbirine bağlayan corpus collosum denilen sinir yumağında bulunan bir problem sonucu yabancı el sendromu gelişmektedir. Oluşan pasif kişiliğin kontrolünde olan uzuv kişinin kendisine fazlalık gibi gelmektedir. Gittikçe yabancılaşan eli çoğu zaman yaralama eğilimindedir. Hatta çoğu zaman kurtulmak için elini kesmeye çalışan kişiler bile bulunmaktadır. Hiç istenmeyen anlarda istenmeyen hareketleri yapabilmektedir.

Ne yazık ki yabancı el sendromunun bir tedavisi yoktur. Yalnızca hafifletilmeye çalışılmaktadır. Kimi zaman birkaç gün içerisinde geçebilir kimi zaman da yıllarca sürebilmektedir. Yapılabilecek tek şey yabancı hissedilen eli meşgul etmektir.

Stres topu gibi hafif oyuncalarla bu meşguliyet sağlanaiblmektedir. Kişinin kendi elini yaralaması hatta kesmesi gibi durumları engelleyebilmek adına aile bireylerinin kişiye destek olması çok önemlidir. Farklı hastalıklar grubunda olan yabancı el sendromu bireye göre farklılık gösterebilen bir hastalıktır


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.