Varis Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Varis Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Varis, kan akışının normal seyrinin bozulmasına bağlı olarak gelişen, bir damar hastalığıdır. Varisin, cerrahi müdahale yoluyla, tedavisi mümkündür. Ayrıca, kendi başımıza uygulayabileceğimiz bazı yöntemler ile de varisi azaltmamız ve yok etmemiz mümkün olabilmektedir.

 

Varisin tedavisi için, damarlar üzerinde var olan baskının azaltılması ve damar duvarlarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için, izlenecek yollar şu şekilde sıralanabilir.

 

  • Damarlar üzerindeki baskıyı azaltmak için, kan akışının hızlandırılması gerekmektedir. Bunun da en iyi yolu, egzersiz yapmaktan geçmektedir. Özellikle, yüzme, yürüyüş ve yoga önerilen egzersiz çeşitlerindendir.
  • Kullanılan ayakkabıların düşük tabanlı olarak seçilmesi, damarlara olan baskıyı azaltacak ve varis oluşumunu engelleyecektir.
  • Su tüketimi, damarlardaki kan akışını düzenleyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir.
  • Soğuk duş ile varisli bölgeye masaj yapmak, damar duvarlarını güçlendirerek, kan dolaşımını hızlandıracaktır.
  • Doğanın mucizeleri olan şifalı bitkiler ve meyvelerin gücünden yararlanarak ta, varisin etkileri azaltılabilmekte, hatta yok edilebilmektedir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.