Raynaud Fenomeni

Raynaud Fenomeni

Bayanlarda çok sık görülen bir durumdur. Daha çok kış aylarında gözlenir ve normal hava koşullarında dahi kalın çorap ve eldivenle dolaşan kişiler görüldüğünde ilk olarak düşünülecek hastalıklardandır.  El ve ayaklara giden damarlardaki yapısal problemden dolayı kişilerin doku kanlanmaları bozulur. Ellerine ve ayaklarına giden dokulardaki kanlanma bozulursa el ve ayaklardan ısı kaybı artışı gözlenir. Isı kaybındaki bu artış daha da ilerlediğinde normal hava koşullarında dahi ısınmamaya ve sürekli üşüme hissine yol açar.

Soğuk havalarda ellerinin ısınmadığından şikayet eden herkes raynaud fenomeni açısından riskli midir? Raynaud fenomeni nedir? Sorusunun cevabı iyi anlaşılmalıdır. Raynaud fenomeni için yalnızca ellerin üşümesi yetmez. Daha ileri aşamalarda eller morarır ve engellenmediği zaman doku ölümü sonucu siyahlaşmalar olur. Simsiyah olmuş bir dokunun ne yazık ki geri dönüşü yoktur. Ayrıca daha fazla yayılmaması için vücuttan uzaklaştırılması gerekir.

Bu nedenle raynaud fenomeni hastaları el ve ayaklarının ısısını güzel ayarlamalıdırlar. Vücudunda bir değişiklik olduğunu hisseden kişiler mutlaka doktora başvurmalıdırlar. Raynoud fenomeni çok uzun sürelere yayılmış bir hastalıktır. Ancak önlemi alınmadığı zaman doku kaybına kadar gidebilecek bir süreci kapsar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.