Ödem Nedir?

Ödem Nedir?

Ödem gündelik hayatta herkesin başına gelen bir olaydır. Ancak yalnızca bu kadar basit sonuçlar doğurmaz aynı zamanda çok ciddi problemlerin habercisi veya sonucu olabilmektedir.  Ancak ödem genel olarak damar içindeki sıvının vücutta bulunan dokular arası boşluklara geçmesidir. Bu geçme sonucu sıvı dokular arası boşluklara toplanır, birikir ve ödem olarak isimlendirilir.

Tuzlu yemek yendikten sonra alınan sodyumun damarlardan geçip dokular arası boşluğa sızması ödeme yol açabilir. “Sodyum neredeyse su ordadır” şeklinde bir vücut denklemi vardır. Doku arası boşluğa geçen sodyum iyonları suyu çeker ve su damar dışından dokular arası boşluğa sızar. Ancak ciddi karaciğer hastalıkları, tromboz denilen damar tıkanıklıkları, kalp yetmezlikleri veya akciğer yetmezlikleri de ödeme sebep olabilmektedir.

Ödem genellikle ayalar ve bacaklarda birikir. Sağ kalp yetmezliklerinde de kan dolaşımı tam olarak sağlanamadığı için kan bacaklarda toplanır ve ödem oluşur. Ödem kan basıncının arttığı durumlarda da gözlenir.

Damar içerisindeki basınç arttığı zaman itici güç uygular ve sıvı damar dışına göderilir. Diüretik olarak bilinen ilaçlar sayesinde sıvı dengesi tekrar sağlanbilir.

Ödem çok basite alınmamalı ve doktora başvurulmalıdır. Ciddi hastalıkların göstergesi olabilen ödem bu sebeple ciddiye alınmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.