Ms Hastalığı

Ms Hastalığı

Merkezi beyin sistemi ve beyinde görülen sinsi bir hastalıktır. Ms hastalığı vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıf olmasından veya vücudumuza virüs saldırısından meydana gelmiş olabilir. Bulaşıcı değildir, hastalığın tedavisi için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Ms hastalığı çok değişik bir hastalıktır ve bireyde farklı şekillerde ortaya çıkar. Sıklıkla genç bireylerde görülmektedir.

Hastalığı erken evrede anlamak ve teşhisi koymak güçtür. Halsizlik, karıncalanma, yorgunluk, denge problemleri, görme bozuklukları, kas sertleşmeleri, gözlerde istemsiz hareketler, hafıza kaybı, titreme, cinsel işlev bozuklukları, el kol ve bacaklarda uyuşma belirtileri arasında sayılabilir.

Bireyler hasta olduğunu bilmediklerinden ancak çok geç evrelerde doktora gitmektedirler. Hastaların büyük bölümü vücut fonksiyonlarını kontrol edemez hale gelince hekime başvururlar. Ayrıca bireyin ms hastalığına yakalanma olanağı ya da yüzdesini tahmin etmek imkansızdır. Ancak 20-40 yaş arasında görülme olasılığı yüksektir. Kadınlarda görülme olasılığı oldukça da fazladır. Narin, hassas, duygusal bireyler Ms hastalığına yatkındır da denilebilir.

Ms hastalığında sadece bir doktora bağlı kalmak da yeterli gelmeyebilir. Fazlaca hekime danışmak durumu değiştirmeyecektir ancak; tanıyı doğrulamak için size yol gösterici olacaktır.

Ms hastalığında ilaç tedavisine ek olarak; ümitsizliğe kapılmamalı, hasta psikolojisini iyi tutmalı, bol bol D vitamini içeren yiyecekler yemeli ve güneş ışığından bolca faydalanmalıdır.

UZMANLARIMIZA MERAK ETTİKLERİNİZİ SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.