Migren Krizine Dikkat

Migren Krizine Dikkat

Migren krizi henüz neyden kaynaklandığı bilinmeyen  şiddetli baş ağrılarıyla karakterize bir hastalıktır. Genellikle bayanlarda görülür ancak toplumumuzda yaygın görünen hem bayanları hem de erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Ciddi baş ağrısı yapan krizlerle seyreder ve mide bulantısı, göz kararması gibi şikayetler gözlenir.

AURA denilen migren krizinden önce bir dönem vardır. Kişi bu dönemde ağrıların geleceğini anlar. Genellikle basit ağrı kesici ilaçlarla düzelebilen migren krizleri bu aura döneminde dinlenme ve bilinçli ilaç kullanımı ile henüz gelmeden önlenebilmektedir. Kişinin hastalığının farkında olması ve kendi vücudunu düzgün dinlemesi çok önemlidir. Kesin bir etiyolojisi olmadığı gibi kesin bir tedavisi de yoktur. Kökten çözüm sağlayan bir tedavi yöntemi henüz bulunmamıştır. Yalnızca kriz anındaki şikayetlere yönelik bir tedavi uygulanabilmektedir.

Ağrıları ışık ve ses şiddetlendirmektedir. Bu sebeple krizi tutmuş bir kişinin sessiz ve karanlık bir odada dinlenmesi önerilmektedir. Ayrıca çay, kahve, çikolata, şarap gibi yiyecek ve içecekler de migreni tetiklemektedir.

Yalnız kafeinin özel bir önemi vardır. Kafein ağrı kesici ilaçların etkisini hızlandırır bu sebeple yeni nesil ağrı kesicilerde az bir miktarda kafein de bulunmaktadır. Aura döneminde içilen bir kahve krizi dindirebilirken kriz esnasında içilen kahve kan damarlarına uyarıcı etki yaparak krizi tetiklemektedir. Bu açıdan hassas bir noktadadır


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.