Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi genellikle duyan insanlarda bir kaçma duygusu hissettirir. Aslında  kolonoskopi nedir? Kolonoskopi  Kalın barsakların incelenmesine olanak sağlayan bir gözlemleme tetkikidir. Makattan girilerek bir çeşit kamera vasıtasıyla kalın barsak boyunca devam edilip apandisite kadar olan bölgenin izlenmesine imkan sağlar.

Kolonoskopi pek çok hastalıkta büyük önem taşır. Ancak bunun dışında özellikle elli yaş üzeri erkeklerde kalın barsak kanseri riski arttığı için her beş senede bir kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Ancak insanların gözünde canlandırdıkları sebeplerden dolayı kolonoskopi yaptırmaktan vazgeçerler.

Sağlıklı bir vücutta ağızdan makata kalan olan tüm gastrointestinal sistemin bir dengede gitmesi gerekir. Midede bir problem olması ciddi ağrılara sebep olabileceği gibi barsaktaki bir düğümlenme veya kalın barsağa özgü ülseratif( yara oluşan) hastalıklar da ciddi problemlere yol olmaktadır. En basitinden su emilimininin biraz bozulması hemen ishal veya kabız oluşumuna sebep olur.

Bütün kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis kalın barsak kanserlerinde de çok önemlidir. Erkeklerde ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sırada kolon yani kalın barsak kanserleri gelmektedir. Bu sebeple ailesindeki bir erkek bireyde kolon kanseri olan 50 yaş üzerinde olan bir erkek birey vakit kaybetmeden kolonoskopi yaptırmalıdır. Erken teşhis hayat kurtarır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.