Kireçlenme (Osteoartrit) Nedir?

Kireçlenme (Osteoartrit) Nedir?

Erişkin yaşlara gelindiğinde eklem ağrılarından oluşan yakınmalar çok sık duyulan bir durumdur. Sabah kalktığında eylemlerde duyulan ağrı şikayeti yaşı ilerlemiş kişilerde oldukça sık görülür.

Peki kireçlenme nedir? Tıbbi adı osteoartrit olan kireçlenme kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkar. Kemikler arasında bulunan eylemlerin Kapsüllerinde meydana gelen dejenerasyonu yani yıpranma sonucu oluşur. En yaygın şikayet eklem ağrısıdır. Hareket ettikçe azalan ağrıları mevcuttur. Genellikle sabahları 20 dakikadan az süren sabah tutukluları vardır. Bu tutukluklar hareket ettikçe azalır ve uzun dinlenme sürelerinden sonra tekrarlar. Eğer bu sabah tutuklukları 1 saatten uzun sürüyorsa durum kireçlenme değil inflamasyon kaynaklı bir durumdur.

Genellikle el ve ayak ağrıları şeklinde görülür. Diz, dirsek ağrıları da bu denli sık olmasa bile gözlenebilir.  Genç insanlarda çok fazla gözlenmez, yaş ilerledikçe yaşam boyu meydana yıpranma sonucu ortaya çıkar. Bu tip ağrılardan muzdarip olan insanların durumu hafife almadan ortopedi veya fizik tedavi bölümlerine başvurmaları tavsiye edilir. Genelde ağrı kesici ilaçlar bu şikayetleri dindirmekte yeterlidir. Ancak hiçbir ilaç doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.  Ağrı kesicilerin böbrekler üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan etkileri mevcuttur. O yüzden bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.