HEMOFİLİ NEDİR?

HEMOFİLİ NEDİR?

Tanımı:
Hemofili, kuşaktan kuşağa devam eden bir kan hastalığıdır. Kanın pıhtılaşmaması sorunu olarak ifade edilmektedir. Sadece erkek bireylerde görülen bir hastalık olup kızlar sadece taşıyıcı durumdadır. Büyük bir ciddiyet arz etmekte ve ömür boyu devam etmektedir.

Hastalığın Nedenleri:
   Kanın pıhtılaşmasını sağlayan, kandaki 8. ve 9. faktörlerin eksik olması, kaza sonucu oluşan kanamaların durdurulamamasına ve kanın pıhtılaşmamasına sebep olmaktadır. Hastalık anneden genler yolu ile aktarılır. Kalıtım ile çocuğa geçme ihtimali yüzde 50 oranındadır. Hiçbir şekilde bulaşıcı bir etkisi yoktur.

Hastalığın Teşhisi ve Görülen Şikayetler:
Hastalık, erkek çocuklarında yaklaşık 1-2 yaş civarında, düşme, çarpma gibi kazalar sonucunda hasar gören kol ve bacak derisinde şişlikler ve ağrılar şeklinde ortaya çıkar. Yaşanan bu şişlik ve ağrıların temel nedeni deri altında kanama olması ve bu kanın durdurulamamasıdır. Bu hastalığa sahip bireylerde en belirgin şikayetler, deride kesik sonucu oluşan kanamaların ve sünnet kanamalarının bir türlü durdurulamaması, şiddetli burun ve diş eti kanamalardır.

Tedavisi Mümkün müdür?
   Hemofili tedavisinin temel amacı, hastada oluşan kanamaları bir an önce durdurmak ve hastalığın sebep olabileceği kalıcı sakatlıklarla engel olmaktır. Bu nedenle hastanın ailesi de hastalığın tedavisi ve ne yapılması gerektiği konusunda bilinçli olmalı, aile ve hastane ekibi güçlü bir işbirliği içerisinde çalışmalıdır.
Hastalığın nedenlerinden bahsederken, hemofiliye kandaki 8. ve 9. faktörlerin eksik olmasının neden olduğunu ifade etmiştik. Bundan dolayı bireyde kanama meydana geldiği anda eksik olan bu faktörlerin kana damar yolu ile ilave edilerek kanamanın durdurulması mümkündür.
Hasta yakından takip edilmeli, en ufak kanamaların dahi geç tedavi edilmesi sonucu ciddi hayatî sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.