Fotofobi Nedir?

Fotofobi Nedir?

Fobi, kişilerin kimi zaman altında yatan bir sebep olmasından dolayı kimi zaman da hiçbir sebep olmadan hissettiği korkudur. Genelde böcek korkusu, karanlık korkusu, kapalı yerlerde kalma korkusu gibi fobi türleri çok sık rastlanmaktadır. Çocuklarda ve erişkinlerde gözlenen fobi türleri farklılık göstermektedir.

Yalnızca belli bir nesneye duyulan fobiler yoktur. Aynı şekilde sosyal fobiler de bulunmaktadır. Yakınlarından dışlanma korkusu,  bulunduğu mevkiyi kaybetme korkusu gibi korku türleri sosyal fobi olarak isimlendirilir.

Ancak sistemik lupus eritematozus gibi hastalıklarda gözlemlenen fotofobi , güneş ışıklarından rahatsız olma anlamına gelmektedir. Albino olarak bilinen pigmentsizlik durumlarında da gözlerdeki rahatsızlıklardan dolayı ışıktan rahatsız olma durumu söz konusudur. Cilt rahatsızlıklarından ve göz rahatsızlıklarından kaynaklanabilmektedir.

Fotofobi bu sebeple yalnızca bir korku değildir. Migren krizlerinin gözlemlendiği zamanlarda da fotofobiye rastlanmaktadır. Karanlık odalarda dinlenmekle geçmekte olan güneşten rahatsızlanmak da aynı isimle anılır. Fotofobi gözlenen kişilerin mutlaka bir doktora başvurmaları gerekir. Önemli olan altta yatan hastalığı bulabilmektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.