Erişkinlerde Neden Sarılık Olur?

Erişkinlerde Neden Sarılık Olur?

Yenidoğanlarda gözlenen sarılık genellikle sonradan düzelen bir durumdur. Ancak görmeye alışkın olmadığımız bir durum olan erişkinlerde sarılık neden gözlenir?

Erişkinlerde oluşan sarılığın temel sebebi bilirubin denilen safrada bulunan maddenin sistemik dolaşıma geçmesidir. Bilirubin karaciğerde düzenlenir ve indirekt bilirubin formundan direkt bilirubin formuna geçer. Erişkinlerde sarılık gözlenmesinin asıl mekanizması işte bu indirekt veya direkt bilirubinin kanda gözlenmesidir. Belli  bir sınırı aşan bilirubin vücutta öncelikle gözün beyaz kısmından başlayarak gözle görülen bir sararmaya neden olur.

Sarılığı olan bir kişinin git gide daha da artarak gözlenen ciddi bir renk değişimi olur.  İleri derece sarılık vakalarında kişi sapsarı bir ciltle gözlenir.

Safra yollarını tıkayan bir taş, bir kitle veya karaciğerde bulunan bir problem sonucu küçük safra kanallarının tıkanması ile safra akış yolunu kaybeder ve biriken safra sistemik dolaşıma geçer.

Sarılıkta asıl tedavi edilmesi gereken durum altta yatan hastalıktır. Bu hastalık düzeltildiği taktirde bilirubin değerleri tekrar normala döner ve ciltteki renk değişimi kaybolur. Bu sebeple izlenmesi gereken yol sarılığın tedavi edilmesi değil sarılığa sebep olan hastalığın tedavi edilmesidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.