Emboli Nedir?

Emboli Nedir?

Son yıllarda ölüm nedenleri sıralandığında birinci sırada kardiyovasküler sistem hastalıkları yani kalp ve damar sistemi hastalıkları, ikinci sırada kanser ve üçüncü sırada kazalar gelmektedir. Emboli genel anlamda damar sisteminin bir sorunudur ancak kan akımı olmayan bir dokunun yaşama olasılığı yoktur. Bu sebeple yalnızca damar sistemini etkileyen bir olay olmaktan çıkmaktadır. Peki emboli nedir?

  Damar içerisinde kanama ve pıhtılaşma diye ayrılan iki büyük olay vardır. Bu iki sistemin arasındaki denge bozulursa ya kanama çok kolaylaşacaktır ya da pıhtılaşma kolaylaşacaktır. Pıhtılaşma kanamaya oranla daha az gözle görülebilen bir olaydır bu sebeple erken teşhis zorlaşmaktadır. Damar içerisindeki hücrelerin bir bozukluk sonucu damarın bir noktasını kapatmasına veya pıhtılaşma sonucu bir yapı oluşturmasına Trombus denir. Bu oluşan trombus den bir parça koparsa buna da emboli denir. Tüm bu olay zincirine tromboemboli denmektedir.

Kopan bu parça damar sisteminde bir süre büyük damarlarda yolculuk yaptıktan sonra gittikçe daha küçük damarlara ulaşır ve ve en sonunda bir damarı tıkar. Tıkanan damardan kan akımı olmazsa bu damarın beslediği dokular zamanla ölmeye başlar. Bu sebeple tıkanan damarın beslediği alan çok önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.