Astım Neden Soğuk Havada Şiddetlenir?

Astım Neden Soğuk Havada Şiddetlenir?

Astım hastaları için kış ayları ne yazık ki çok kolay geçmemektedir. Peki soğuk havada neden astım şiddetlenir?  Soğuk havada astım şiddetlenir çünkü astım genel olarak solunum yollarındaki daralma ile karakterize bir hastalıktır. Soğuk hava koşulları bu hava yollarında daralmaya yol açar. Bronş ve bronşiol denilen hava yolları mevcuttur. Bronkokonstriksiyon denilen bronş kasılması ve ardından bronkospazm denilen bronşlarda spazma yol açar. Bu kasılmalar bronşların daralması ile sonuçlanır.

Daralan solunum yolları nefes alıp vermeyi güçleştirir.  Soğuk hava da işte bu daralmaya yani bronkospazma yol açan sebepler arasındadır. Astım genellikle alerjik bünyelerde görülen bir hastalıktır. Dönem dönem nefes darlığı ile seyreden krizlerle gider. Astım krizi gerçekleşen kişilerin herkesin çok iyi bildiği spreyleri vardır. Bu kullanılan spreyler temel mekanizmada solunum yollarında gözlenen daralmayı önlemeyi hedefler.

Ayrıca astım hastaları için ASPİRİN kullanımı da çok sakıncalıdır. Aspirin ağrı kesici bir ilaç olmasının yanı sıra aynı zamanda etki ettiği başka bir yolak üzerinden bazı maddeler sentezlenir. Bu maddeler solunum yollarında daralmaya yol açar ve zaten daralması olan astım hastalarının krizlerini tetikler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.