Akromegali Nedir?

Akromegali Nedir?

Akromegali hastalarındaki en bariz şikayet eski ayakkabılarının artık ayaklarına olmamasıdır. Ayakkabı numaraları bir iki sene içerisinde iki veya üç numara artabilmektedir. Akromegali asıl olarak growth hormon denilen büyüme hormonunun vücutta aşırı salınımı sonucu uzuvlarda meydana gelen büyümedir. Akromegali çocuk ve erişkinlerde farklı belirtiler göstermeni rağmen genel olarak mekanizma aynıdır. Akromegali hastalarında kemik ve yumuşak dokularda büyüme gözlemlenmektedir.

Eller büyür, ayaklar büyür, burun ve burun kanatları büyür, burnun iki yanında bulunan ağza doğru inen çizgiler derinleşir, dil büyür ve dudaklar belirginleşir. Ayrıca kulak kepçesinde de bir miktar büyüme gözlemlenmektedir. Hipofiz bezi olarak bilinen vücuttaki en önemli hormonal bezden salınan büyüme hormonunun bir kitle tarafından aşırı salınımı olmasıdır. Ameliyat sonrasında kitlenin çıkarılması sonucu salınım durur ve şikâyetler gerilemeye başlar. Kemik meydana gelmiş büyümelerin ne yazık ki geri dönüşü yoktur ancak yumuşak dokularda oluşan büyümeler geri dönüşlü olabilmektedir.

Ayrıca çizgi sinema olarak bilinen “SHREK” karakterinin ilk akromegali hastası olarak bilinen kişiden esinlenerek çizildiği söylenmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.