Menenjit Hastalığı

Menenjit Hastalığı

Menenjit Hastalığının farklı farklı türleri vardır. Menenjit; mantar, kimyasal tahriş, ilaç alerjileri ve tümör nedenleri ile oluşabilir. Viral enfeksiyon nedeniyle meydana gelen menenjit, genelde tedaviye gerek olmadan düzelir. Fakat, bakterilerden kaynaklanan meninkslerin enfeksiyonu, ölümle neticelenen ya da beyine bıraktığı hasarlarla sonuçlanabilen ciddi ve riskli bir hastalıktır.
Bakteriyel menenjitin bir türüne üst solunum yollarında doğal olarak bulunan bakteriler neden olur. Menenjitin belirtilerinden en yaygın olanları kusma ve yüksek ateş olarak bilinir. Ayrıca şiddetli baş ağrısı, boyun sertliği, ışığa karşı hassasiyet ve zihinsel durumda değişimlere de yol açabilir.
Menenjite yol açan bakterinin kan dolaşımında çoğalması mümkündür. Bunun sonucunda vücutta mor döküntüler belirir ve kan zehirlenmesi ortaya çıkar. Menenjit önemli bir hastalıktır ve tıbbi müdahale gereklidir. Bazı menenjit türlerinden korunmaya yardımcı olabilmek için çocuklar düzenli olarak aşı olmalıdır. Ayrıca menenjit, ciddi anlamda risk taşır ve belirtileri bulunan kişilerde tedavi şarttır.


“Menenjit Hastalığı” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.