Jinekomasti Hastalığı

Jinekomasti Hastalığı

Karaciğer hastalığı veya hormonal hastalıklar sonucunda vücudun dengesi büyük oranda değişir. Jinekomasti de bu değişikliklerden birisidir. Jinekomasti terimi erkekler için kullanılan bir terimdir, bayanlar için geçerli değildir. Erkeklerde meydana gelen meme büyümesine jinekomasti ismi verilmektedir.

Siroz gibi karaciğer fonksiyonlarının bozulduğu hastalıklarda östrojen yıkımının azalması gözlenir. Bu hormonun yıkımı azaldıkça vücuttaki miktarı artar. Östrojen kadınlık hormonudur ancak erkeklerde de minimal değerlerde sentezlenmektedir. Bu söz edilen az miktarlar yıkım azaldığı için birikir ve kadınsal bir özellik olan meme büyümesinin erkeklerde gözlenmesine neden olacaktır.

Ayrıca östrojen miktarını artıran hormonal hastalıklarda da jinekomasti gözlemlenebilmektedir. Genellikle hormon miktarı azaldıktan sonra jinekomasti de gerilemektedir.

Jinekomastinin oluşması için belli bir yaş yoktur. Yaşlı insanlarda olabileceği gibi henüz yaşını yeni doldurmuş bebeklerde de gözlenebilmektedir. Her yaş erkekte oluşabilecek bu durum toplumsal bakış açısından dolayı genelde yok sayılmak istenen bir durumdur. Jinekomasti başlı başına bir hastalık değil bir hastalığın bulgusudur. Bu sebeple altta yatan sebep araştırılıp ona göre tedavi verilmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.