Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu, otururken ya da yatar pozisyonda iken bacaklarda duyulan aşırı bir rahatsızlık hissi şeklinde görülen hastalar tarafından bacaklarda yanma, ürperme, karıncalanma, ağrı gibi şikayetlerle belirtilen bir hastalıktır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir hastalık olup şikayetler  dinlenme anında kendini göstermektedir. Bu nedenle bireyde uykusuzluk problemlerine yol açabilmektedir. Yakınmalar daha ziyade akşam saatlerinde kendini göstermektedir.

Nedenleri:
Huzursuz bacak sendromu hastalığının nedeni uzmanlar tarafından  kesin çizgilerle ifade edilemese de beyindeki dopamin seviyesindeki dengesizlikten ileri geldiğini ifade etmektedirler. Bunun yanında kalıtsal faktörler de önemli rol.oynamaktadır. Bazen kadınlarda gebeliğin sonlarına doğru huzursuz bacak sendromu görülebilir. Ancak bu genellikle kalıcı değildir ve gebelikten sonra zamanla kaybolur. Tüm bunlarla beraber demir eksikliği, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklarla birlikte de görülebilmektedir.

Tedavisi:
Eğer yukarıda bahsedildiği gibi şeker hastalığı, demir eksikliği gibi sorunlarla birlikte ortaya çıkmışsa bu hastalıkların tedavisi sağlanarak ortadan kaldırma yoluna gidilebilir. Bunun dışında tek başına ortaya çıkmışsa ağrı kesici ilaç tedavisi uygulanır. Ağrı hissediğildiğinde ılık su ile banyo yapılmalıdır.