Panik Sırasında Neler Olur? Tedavisi Mümkün mü? - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Merve CELEP (Klinik Psikolog)
Merve CELEP (Klinik Psikolog)
psimervecelep@gmail.com
Panik Sırasında Neler Olur? Tedavisi Mümkün mü?
 • 2
 • 18 Mart 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Panik atak bir çeşit kaygı bozukluğudur. Aniden başlayıp hızla şiddetlenen, belirli bir başlangıcı ve sonu olan yoğun bir korku nöbetidir. Genellikle 5 ila 20 dakika arasında süregelen, kalp çarpıntısı, terleme, titreme, nefes darlığı, delireceğine dair korkular, ölecekmiş gibi olma düşüncelerinin eşlik ettiği yoğun bir endişe, korku ve panik halinin olduğu bir hastalıktır. Panik atak beklenmedik anlarda, belirli bir duruma bağlı (köpek korkusu) ve durumsal (çoğunlukla arabada atak geçirme) olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Panik atak vücudun korku, stres veya heyecana verdiği normal tepkinin aşırı bir halidir. Panik atak yaşayan kişiler kaygının etkisiyle bedenlerindeki değişikleri kötüye yorma meyilli olduklarından kalp krizi mi geçiyorum, deliriyor muyum gibi düşüncelere kapılmaktadır. Ancak şu düşünülmelidir ki insan delirebileceğini anlar mı veya kalp krizi geçiren biri bayılacak gibi olma, nefes darlığı, terleme gibi belirtileri bu denli hisseder mi? Halbuki kalp krizi daha sessiz ve sinsi ilerleyen bir durum mudur? İlk önce amacımız bu ayrımı sağlamaktır.

 

Panik atak sırasında vermiş olduğumuz tepkiler aslında bedenimizi korumaya yöneliktir!

Mesela orman içerisinde yürüyorsunuz ve bir anda karşınıza vahşi bir hayvan çıktı, o anda ne yapabilirsiniz? İşte tam da o anda bedenimiz kurtulmak için harekete geçecek ve kaçabilmek için hızlıca hareket etmemiz gerekecek. Hızlı hareket için kaslarımıza kan pompalanır, burun deliklerimiz daha kolay nefes almak için açılır, terleme başlar çünkü çalışan tüm bedeni soğutmak için ter bezleri devreye girer. İşte yaşamış olduğumuz tüm bu belirtiler aslında tehlikelerden korunmak adına vermiş olduğumuz normal tepkilerdir.

 

Panik atak hastalığında geçerliliği ve güvenirliği ile çok çalışma yapılmış ve verilerle kanıtlanmış olan tedavi yöntemi BİLİŞSEL VE DAVRANIŞÇI TERAPİ(BDT)’ dir. BDT’ nin herhangi bir yan etkisi yoktur. İyileşme çoğu zaman kalıcıdır. Panik atak yaşayan kişi, fiziksel olarak hissettiklerini (terleme, nefes darlığı), yanlış yorumlar. Bu terapi yöntemi ile kişinin bedensel duyumlarını yanlış yorumlama eğilimini azaltmak hedeflenir. Belirtiler ortaya çıktığında ‘ şu anda kalp krizi geçirmiyorum, sadece kaygı yaşıyorum ve belirtiler bu kaygı nedeniyle ortaya çıkıyor’ şeklinde düşünmeyi amaçlamaktır. Çünkü panik atağın tekrarlanmasının en önemli nedenlerinden birisi de, vücudumuzun vermiş olduğu normal tepkileri yanlış yorumlamaktır. Bu yüzden bu süreçte ne düşündüğümüz çok önemlidir.

Klinik Psikolog Merve Celep

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Merhaba bn 17 yasindayim boynumdaki damara bir kac saniye bastirdim bayilacakmis gibi oldum.
  sonra kalbim hizlandi,bir kalp damar doktoruna gittim kalbin hizlaninca korkmus olabilirsin panik atak olabilirsin dedi yasadiklarim kalbim de carpinti hizlanma ates basmasi terleme titreme olum korkusu kollarimda yuzumde ve bacaklarimda uyusma ve karincalanma var acaba panik atak olabilirmi simdiden tesekurler

  • Merhabalar. Doktor muayenesinden geçip gerekli tetkikler yapılıp herhangi bir organik neden yoksa belirtiler doğrultusunda panik atak düşünülebilir ancak kesin bir tanı koymak için bir uzmana başvurmanız da fayda var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
saglikuzmanlari (2)