Sağlık Uzmanları – Doktor Sitesi – Doktora Sor
Doktora Soru Sor
Çocuklar İçin Büyük Tehlike: Mavi Balina Oyunu
Sosyal Medyada Paylaş
15 Eylül 2017
Gülşah ÖZGÜRLER (Psikolojik Danışman)

Çocuklar İçin Büyük Tehlike: Mavi Balina Oyunu

Oyun…Çocuğun dünyası. Eğlence, kahkaha, sevgi, arkadaş…

Bilgisayar… Teknoloji, gelişim, yaygın, araştırma…

Bilgisayar oyunu… Çocuk, oyun, öğrenme, madalyon…

 

Bunlar bu kavramları duyduğumda ilk aklıma gelenler…

Peki, madalyon?

İki yüz.

 

Mavi Balina (Blue Whale)…

 

Son günlerde adını fazlaca duyuran bir oyun. Madalyon kavramını bir kere daha hatırlatıyor. Nasıl mı?

 

Mavi Balina, resmi internet sitesi ve yasal satışı olmayan bir oyun. Bu oyunda oyun yönetici oyuncuya görevler gönderiyor, oyuncu bu emirleri yerine getirerek 50.gün oyunu bitirebiliyor. Görevler genellikle oyuncunun kendisine zarar vermesinden oluşuyor. Her görev sonunda emir uygulandığına dair kanıt bekleniyor. Hatta 50.gün, 50., son görevde oyuncunun yaşamına son vermesi isteniyor.

Oyunun adı, karaya vuran balinalardan geliyor.

 

Oyunla ilgili farklı ülkelerde önlem çalışmaları başladı. Bu noktada oyunla ve internetin güvenli kullanımı ile ilgili bilgilendirmeler önem taşıyor.

 

Kullanımı çığ gibi büyüyen internet, bilgi belge erişimini hızlandırıyor. Ancak kullanım oranındaki artış olumsuz sonuçları da yanında getiriyor. Doğru kullanımı fayda sağlarken, yanlış kullanımı çok tehlikeli sonuçlara neden olabiliyor. Tehlike denildiğinde, ilk akla çocuklar geliyor. Anne ve babalara büyük sorumluluklar düşüyor.

 

Her alanda gerekli olan, her yaş grubunun vazgeçilmezi haline gelen internetin güvenli kullanımı için yapılması gerekenler neler?

 

  • Sağlıklı iletişim. Anne/baba ve çocuk arasında iletişimin güçlü olması önemlidir. Ailesine güvenen, düşünce ve duygularını rahat ifade eden çocuğun anlatımı artar, sorun olması durumunda da çözüm bulması kolaylaşır.
  • İnternetin kullanımının evde ortak alanda olması. Ortak alan olması bireyin yalnızlaşmasını ve internet başında saatlerce kalınmasını engeller. Hem de kullanım şekline yönelik bilgi verir.
  • Bilgilerin gizliliği konusunda bilgilendirme. İnternet kullanımı sırasında ad soyad, adres, telefon numarası gibi özel bilgilerin verilmemesi hakkında bilgilendirilme yapılması gereklidir.
  • Ev dışı internet kullanım yerleri hakkında bilgilendirme yapılması. On iki yaşından küçük olan çocukların ebeveyni olmadan internet kafelere gitmesi yasaktır. Ancak bunun dikkat edilmediği işletmeler mevcuttur. Ebeveynlerin bu konuda bilgilendirmeleri, güvenlik ve sağlığın tehdit edildiği ortamlara gidilmesini engeller.
  • İnternet filtreleri. İnternetin risklerine karşı bir koruma yoludur.
  • Okulun sürece dahil olması. Ebeveynlere ek olarak bu sürece okulun dahil olması gereklidir. Öğretmenler öğrenciler için önemli rol modelleridir ve günlerinin büyük bir zaman dilimini birlikte geçirirler. Eğitim programlarının içine internetin güvenli kullanımının dahil edilmesi, bu konu ile ilgili bilgilendirmeler yapılması ve ara ara süreçlerin değerlendirilmesi olumsuz sonuçları önlemede yardımcı olabilir.
  • Psikolojik destek. İnternet kullanımı ile ilgili yaşanan sorunlarda uzman desteğinden yararlanmak çözüm sürecini hızlandırabilir. Geçer diye beklemek, sorunları görmezden gelmek büyümesine ve kalıplaşmasına neden olabilir. 

Klinik Psikolog Gülşah ÖZGÜRLER

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Sağlık Uzmanları

saglikuzmanlari (2)