Sedef Hastalığı Hakkında - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Sibel DUYSAK (Dermatoloji Uzmanı)
Sibel  DUYSAK (Dermatoloji Uzmanı)
sibel.duysak@hotmail.com
Sedef Hastalığı Hakkında
  • 0
  • 19 Temmuz 2017 Çarşamba
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Sedef hastalığı ciltte kızarıklık ve pullanma ile belirti veren bir hastalıktır. Hastalık genetik yatkınlık zemininde tetikleyici faktörler ile ortaya çıkar. Bağışıklık En sık tutulan alanlar saçlı deri, dirsek, diz bölgesidir. Hastalık çoğunlukla bu bölgelerde başlar. Nadiren tırnaklarda başlayan sedef hastalığı klinik formu da vardır. Hastalık belirli bir deri bölgesinde başlayıp orada sınırlı kalabildiği gibi bazen yaygın formları da görülebilmektedir. Sedef hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir. Hastalık hem erkek hem de kadınlarda eşit sıklıkta görülmektedir. Bazı hastalarda kaşıntı nadiren de olsa görülebilir. Hastalık iyileşme ve tekrar ortaya çıkma dönemleri gösterir ve yıllar boyu sürebilir. Hastalığın süresi kişiden kişiye değişmektedir. Hastalık bazı kişilerde 1-2 ayda geçerken, bazı hastalarda yıllarca sürebilir. Sedef hastalığı temas ile bulaşmaz ancak genetik geçişi olabilmektedir.

SEDEF HASTALIĞININ KLİNİK TİPLERİ NELERDİR?

Sedef hastalığı kızarıklık ve pullanmaların görüldüğü klasik formu en sık görülen şeklidir. Bu formda hastalık cildin belirli bir bölümünü etkileyebilir ya da ciltte yaygın olarak görülebilir. Sadece saçlı deri veya sadece tırnak tutulumlu sedef hastalığı olabilir.

El ve ayaklarda iltihaplı yaralar şeklinde olan formu yanı sıra vücutta yaygın iltihaplı sedef formu da vardır ( püstüler tip sedef).

Eritrodermik tip sedef hastalığı ücudun %80’inin üzerinde tutulum ile seyreder ve hastanede yatarak takip ve tedavi edilmesi gereken ciddi sedef formudur.

Sedef hastalığı deri dışında sistemik olarak sadece eklem tutulumu yapar. Eklemlerde ağrılı şişlikler ve kızarıklıklar olabilir.

SEDEF HASTALIĞININ OLUŞUM SEBEBİ NEDİR?

Sedef hastalığında ailesel faktörler önemlidir. Anne ya da babasında sedef olan kişilerde hastalığın görülme riski normalden %20-50 oranında daha fazladır.

Hastalığın oluşumuna neden olan en temel sebep strestir. Fiziksel ve psikoloji,k travmalar sedefi tetikler. Yanıklar ( kimyasal veya güneş yanıkları) , kesi ve sıyrık gibi fiziksel travmalar . psikolojik travmalar, enfeksiyonlar (özellikle boğaz veya solunum yolu enfeksiyonları), bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, tansiyon ilaçları, lityum) , sigara ve alkol kullanımı sedef hastalığını tetiklemektedir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ VAR MIDIR ?

Sedef hastalığı bağaşıklık sistemi ile oluşan kronik bir hastalıktır. Diğer tüm bağışıklık sistemi hastalıkları gibi tedavi edilse bile tetikleyici faktörlere maruziyet ile tekrar hastalık bulguları ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu toplum tarafınca tedavisi olmayan bir hastalıkmış gibi yanlış bir algı oluşumuna sebep olur.

Sedef hastalığında tutulan deri yüzey alanına ve hastalığın klinik tipine gömre çeşitli tedaviler mümkündür. Vücudun %20’sinin altındaki deri tutulumunda sıklıkla sürme ilaç tedavileri uygulanır. Vücudun %20’sinin üzerinde tutulum olur ise sistemik ilaçlar kullanılır. Son yıllarda klasik sistemik ilaçlara yanıt alınamayan hastalarda biyolojik ajan tedavileri kullanılmaktadır. Aynı zamanda DBUVB ( Dar-bant Ultraviyole B) ve PUVA ( Psorolen ultraviyole A) gibi kontrollü ışık tedavileri de uygulanmaktadır.

Sedef hastalarının hastalıkları konusunda bilinçli olmaları pek çok umut tüccarı tarafınca kesin hastalık tedavisi adı altında onayı olmayan ürünleri kullanmamaları açısından son derece önemlidir. Hastalığın kontrol altında tutulması açısından psikolojik ve fiziksel travmalardan uzak durmak gerekmektedir.

Sedef hastalarının düzenli dermatoloji kontrollerini yaptırıp hastalıklarının kliniğine göre uygun tedaviyi almaları hastalıklarının kontrol altında tutulması açısından önemlidir.

       Sibel Duysak

Dermatoloji Uzmanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
saglikuzmanlari (2)