Michelangelo’nun Hastalığı Ev Hanımları İçin Büyük Tehdit!!! - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Halil BULDU (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı)
Halil  BULDU (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı)
halilb77@hotmail.com
Michelangelo’nun Hastalığı Ev Hanımları İçin Büyük Tehdit!!!
  • 1
  • 02 Ocak 2017 Pazartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarından olan Michelangelo 89 yıllık ömrü boyunca birçok  heykel , resim, duvar boyamalarına imza atmıştır. Dünyanın sayılı eserleri arasında gösterilen Vatikan’daki Sistina Şapeli ve San Pietro Bazilikası’ndaki Pieta onun çalışmalarıdır.

Sanatçı hayatının son dönemlerinde, gençlik ve orta yaş çalışmalarındaki tarzında gözle görülür bir değişiklik ortaya çıkmıştır ve yapılan analizlerde 1.parmak kök eklemindeki kireçlenme nedeniyle sanatçının tarzında değişiklikler saptanmıştır.

Baş parmak ekleminin kireçlenmesi bayanlarda erkeklere oranla yaklaşık 3 kat fazladır. Bunun nedenleri arasında bayan eklem kıkırdak kalınlığının azlığı, günlük aktivitelerde yoğun şekilde el eklemlerinin kullanılması, kadınlık hormonlarına bağlı olarak eklem esnekliğinin daha fazla olması sayılabilir. Bu nedenler göz önüne alındığında 50 yaşından sonra Türk ev hanımlarında ve özellikle yoğun ev işi yapanlarda bu hastalığa sanıldığından daha sık rastlanmaktadır. Erkeklerde görülmesi ise genelde elini çeşitli faaliyetler nedeniyle (heykeltıraş , tornacı, tamirci,..) çok kullananlarda ya da eklem içi kırıklar sonrasında olur.

Bayanlarda en sık diz eklemi kireçlenmesi (kıkırdak harabiyeti) ve 2.sıklıkta da baş parmak kök ekleminin kireçlenmesi görülür.

Hastalık başlangıç döneminde elinizle zorlayarak kapak açma , çamaşır sıkma gibi hareketlerde ağrıyla kendini belli eder. İlerleyen dönemlerde kapı kolunu açmakta bile şiddetli ağrı olur ve hastalığın son evrelerinde aktiviteden bağımsız olarak ta yerleşen bir ağrı süreci başlar. Bu döneme gelindiğinde ellerde dışarıdan da rahatça farkedilen deformasyonlar, şişmeler gelişir.

Hastalıktan korunmanın tek yolu elinizi çok zorlayıcı, tekrarlayan hareketlerden kaçınmaktır.

Tedavisi hastalığın  tanı konulduğu dönemine göre değişiklik gösterir. Erken dönemde yakalanan hastalara başparmak atelleri, ağrı kesici, buz tedavisi yeterli olurken ilerleyen süreçlerde eklem içi enjeksiyonlar ve cerrahi tedaviler uygulanır.

Günümüzde başparmak kök eklemi kireçlenmesi için uygulanan en geçerli ve yüz güldürücü ameliyat; dejenere eklem kıkırdakları çıkarıldıktan sonra el bileği seviyesindeki bir tendonun eklemi sabitlemek için kullanılması ve eklem boşluğunun da onunla doldurulmasıdır. Bu operasyon sonrasında ağrı ortadan kalkar sadece eldeki sıkma gücünde bir miktar azalma olur.

                      Halil BULDU

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. 31 yaşındayım 5 yıl önce sağ diz kapagim patenta çıkığı galiba adı düzelttiler 5 yıl sonra sol dizinde aynı oldu biryere vurmasını agagim dönmedi anlamadim yerine oturmamış ağrı yürüme güçlüğü çektim hiç yuruyemedim ameliyat dediler korktum olmadım fizik tedavi verdiler evde hareket yaptim geçti gibi ağrı azaldı yürüyorum da bukuyorumda bacagimi ama gebelik istiyorum zor geçer deniyor yapacağım bı yol yokmu nasıl geçer ne yapabilirim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
saglikuzmanlari (2)