Dolaşım Anatomisi ve Varis Hastalığı - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
İlknur AKDEMİR (Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı)
İlknur AKDEMİR (Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı)
ilkoncanakdemir@gmail.com
Dolaşım Anatomisi ve Varis Hastalığı
 • 0
 • 08 Temmuz 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Vücudumuzda 3 farklı damarsal dolaşım sistemi ve bu sistemleri oluşturan damarsal yapılar mevcuttur.

Atardamarlar , Toplardamarlar ve Lenf Damarları

 • Atardamarlar vücudumuzda temiz kanın taşındığı yüksek basınçlı damarlardır.
 • Lenfatik dolaşım büyük proteinlerin taşındığı beyaz kan damarlarıdır.
 • Toplardamarlar ise vücudumuzda kirli kanı kalbe taşıyan düşük basınçlı damarlardır.

Bacaklarımızdaki toplardamarlar yer çekimi etkisine karşı çalışmaktadırlar , bu sebepten dolayı kirli kan yukarı taşınırken geride birikmemesi gerekir. Bununla ilgili damarlarımızdaki en önemli yapı kapakçıklardır. Toplardamarlardaki kapakçıkların etkin bir şekilde çalışmaması sonucu kirli kan bacaklarda göllenmekte ve doku içi basınçların artmasına yol açmaktadır. Tüm bunların neticesinde bir dizi şikayetlere ve kozmetik sıkıntılara yol açan kronik venöz yetmezlik ve varis hastalığına yol açar.

Toplardamarların yeterince görevini yapamaması , kirli kanın kalbe dönüşü, bacaklarda bozulmakta ve bacak içi basınçların yükselmesine sebep olmaktadır. Bunun kliniğe yansıması bacaklarımızda görsel anlamda kozmetik bozukluktan , ayak bileği çevresinde iyileşmeyen yaralara kadar geniş bir yelpazede görülür.

Variste ve kronik venöz yetmezlikte başrolü oynayan toplardamarların yapısı ve anatomisi; bacaklarımızda 3 farklı  tipte toplardamar bulunur.Bunlar yüzeyel toplardamarlar, derin toplardamarlar ve köprü damarlarıdır.

Yüzeyel toplardamarlar; bacak kaslarını saran fasya tabakası ile cilt arasında seyretmektedirler. Büyük safen ve küçük safen venler yüzeyel toplardamarlardandır. Büyük safen ven damarı ayak bileğinin iç kısmından başlayıp kasık bölgesinde ana derin damarla birleşir. Küçük safen ven damarı ise ayak bileğinin dış yüzünden başlayıp diz arkasında derin damarla birleşir. Büyük safen venin genişleyip, yapısındaki kapakların bozulması varis ve venöz yetmezlik hastalığının gelişmesinde en önemli sebeplerden biridir. Büyük safen venin endovenöz laser veya radyofrekans ablasyon yöntemi ile kapatılması ya da açık cerrahi ile çıkarılması varis tedavisinin temel müdahalelerindendir.

Derin toplardamarlar; bacaklarımızdaki ana atardamarlara eşlik eden genelde çift olarak seyreden bacaklarımızın en büyük toplardamarlarıdır. Yine bu toplardamarlarda ki kapakçıkların görevini yapmaması veya herhangi bir sebepten dolayı gelişen tıkanıklık sonrasında da kronik venöz yetmezlik ve varis gelişebilir.

Köprü damarları; derin ile yüzeyel toplardamarları birleştiren bağlayıcı toplardamarlardır. Bu damarlarda kan akımı yüzeyelden derine doğrudur. Köprü damarlarındaki kapakçıkların bozulması ve akım yönünün tersine dönmesi kronik venöz yetmezliğe ve varise yolaçabilir.

Her üç damarsal yapıdan herhangi birinde sorun olması venöz yetmezliğe dolayısı ile varis hastalığına yol açabilir.

Özetle varis, yerçekimi etkisine karşı çalışan toplardamarların hastalığıdır. Tedavisi için ya yer çekimi kuvvetini ortadan kaldırın (ki bu mümkün değil) ya da varislerinizi tedavi ettirin. Ayrıca varis kozmetik yakınmalardan daha da fazlasıdır.

      İlknur Akdemir

Kalp ve Damar Cerrahı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
saglikuzmanlari (2)