Güncel Varis Tedavileri - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
İlknur AKDEMİR (Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı)
İlknur  AKDEMİR (Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı)
ilkoncanakdemir@gmail.com
Güncel Varis Tedavileri
  • 0
  • 08 Temmuz 2017 Cumartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Varis tedavisinin başlıca tedavisi eskiden açık cerrahi yöntemlerdi. Fakat tıptaki ve teknolojideki gelişmelerle paralel olarak yeni cihazlar yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. 2000 li yılların başından itibaren laser ablasyon yöntemi, 2007 sonrası da radyofrekans ablasyon yöntemi varis tedavisinde yerlerini almışlar hatta klasik varis cerrahisinin önüne geçmişlerdir. Tabiki açık cerrahinin ya da endovenöz termal ablasyon yöntemlerinin uygulandığı hasta grupları farklılık göstermektedir. Her yöntemin endikasyonu hastanın lezyonlarına, damar çapına, safen venin tortuyositesine göre belirlenmektedir. Bu yöntemlere daha yakından bakacak olursak;

Termal ablasyon tedavisi

Varisin en sık sebeplerinden biri olan safen ven yetmezliğinde safen venin endovenöz termal ablasyonu bir çok farklı teknikle yapılabilir. Endovenöz termal ablasyon yöntemleri açık cerrahi tekniklere göre daha avantajlıdır. Ultrason eşliğinde safen vene yerleştirilen katater yardımıyla lokal anestezi eşliğinde kolaylıkla yapılabilir. İşlem sonrası hasta, açık cerrahi yöntemlere göre çok daha kısa bir süre sonra normal yaşamına veya işine geri dönebilir. Endovenöz termal ablasyon tedavisi endovenöz yani kapalı cerrahi bir yöntemdir. Başlıca termal ablasyon yöntemleri radyofrekans, laser veya sıcak su buharıdır. Radyofrekans veya laser ablasyon yöntemlerinin çalışma prensipleri birbirine benzer. Herikisinde de safen venin içine yerleştirilen katater yardımıyla yüksek ısı oluşturularak damar iç yüzeyinin hasarlanması ve sonrasında damar içerisinin pıhtı yardımıyla tıkanması sağlanır, böylece safen ven içerisindeki akım kapatılmış olur. Gerek laser gerekse Radyofrekans ablasyon olsun her iki yöntemde başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Ayrıca açık cerrahi yöntemlere göre de hasta daha kısa zamanda normal yaşamına veya işine geri dönebilmektedir.

Vein Sealing Tedavisi

Lokal anestezi altında uygulanan bu yöntemde, damar içine verilen yapıştırıcı madde ile yetmezlik olan damar kapatılır. Hastane yatışı gerekmeyen bu işlemde de hastalar normal hayata ve işe hızlıca geri dönebilirler.

Skleroterapi tedavisi

Skleroterapi yöntemi 3 mm çapı geçmeyen retiküler venlere ve telenjiektazilere yapılabilmektedir. Direkt ilaç enjeksiyonu yada köpük şeklinde yapılabilir. Sklerotik kimyasal maddenin damar içi enjeksiyonu yöntemidir. Enjeksiyon sonrası damar içi fibrosis oluşturularak damarın kapanması sağlanır. Varis tedavisinde daha çok kozmetik amaçlı kullanılmaktadır.

Yüzeyel Laser tedavisi (Nd Yag)

Skleroterapi gibi daha çok kozmetik iyileşme için kullanılmaktadır. Görünen telenjiektazinin üzerine laser ışınlarının düşürülmesi ile yapılmaktadır.

Görüldüğü gibi birçok varis tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hangi yöntem hangi hasta için uygun olduğunu belirlemek için öncelikle hastanın şikayetleri analiz edilmeli ve mutlaka venöz doppler ultrason yapılarak venöz haritalandırma, damar çapları, yetmezlik dereceleri belirlenmelidir. Tedavi yöntemine tüm bunlara göre karar verilmelidir.

      İlknur Akdemir

Kalp ve Damar Cerrahı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
saglikuzmanlari (2)