Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz? - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Damla MORKAYA (Diyetisyen)
Damla  MORKAYA (Diyetisyen)
morkayadamla@gmail.com
Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?
  • 0
  • 02 Haziran 2017 Cuma
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

11 ayın sultanı geldiii! Ramazan demek çeşitli ve kalabalık iftar sofraları, sıcak sıcak pideler ve tatlılar demek. Ramazanın gelmesiyle Müslümanlar oruç farzının gerekliliklerini yerine getiriyor. Peki Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? Günlük yaşantıda olduğu gibi Ramazan ayında da oruç tutan bireyler yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Günde 3- 4 öğünde tüketilen besinler Ramazanda 2 öğüne düşmektedir. Bu yüzden de enerji ihtiyacını öğünlere dengelemek önemlidir.

Doğru bilinen yanlışlar!

Ramazanda ne de olsa kilo veririm algısı bunlardan biridir. Beslenme düzeninin 2 öğüne düşmesiyle, uzun süren açlık sonucu bazal metabolizma hızı ve kan şekeri düşer. Yaklaşık 16 saat açlık sonrası iftarda normalden daha fazla yemek yenmesi ve kan şekeri düşüşüne bağlı tatlı krizlerinin ortaya çıkmasıyla kilo bile alınabilir. Bu yüzden kilo problemi olan bireyler Ramazanda kilo veririm düşüncesine kapılmamalı aksine daha dikkatli davranmalıdır.

Sahur yapmak neden önemli?

Yoğun iş temposu, uykusuzluk gibi birçok problemlerden dolayı çoğu birey sahuru atlamayı tercih etmektedir. Uzun oruç denilen bu durum aslında metabolizmamız için son derece zararlı, sağlıksız bir durumdur. İftarda gerekenden çok daha fazla yemek yememek ve gün içinde kan şekerinin düşüşünü engellemek için beslenmeyi tek öğüne indirmemek, sahur yapmak çok önemlidir.

Peki sahurda ne yemeliyiz?

Sahuru kahvaltı öğünü gibi düşünerek yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Sebze, meyve gibi lif içeriği yüksek besinlere yer verebiliriz. Uzun süre tok tutma özelliğine sahip besinlerden yumurta, süt, yoğurt; protein içeriğiyle mideden geç ayrıldıkları için acıkmayı da geciktirir. Bu yüzden mutlaka soframızda bulundurmalıyız. Karbonhidrat ihtiyacını tam buğday ekmeği ya da yulaftan karşılayabiliriz. Bu şekilde sağlıklı bir kahvaltı tabağının yanı sıra çorba, sebze, zeytinyağlı yemeklerden oluşan hafif bir menü de hazırlayabiliriz. Aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalıyız.

İftar sofraları…

Nerde o eski ramazanlar dediğinizi duyar gibiyim.. Ramazanın yemek kültürü açısından en bilinen özelliği iftar sofralarındaki çeşitlilik ve bolluktur. Gün içinde düşen kan şekeri sonucu iftar sofralarında çok besin tüketme ve hızlı yemek yeme isteği doğar. Fakat beynimiz 15-20 dk sonrasında doyma emrini vermeye başlar. Yani bu süreye ne kadar fazladan besin sığdırırsak bize hem fazladan enerji olarak hem de hazımsızlık gibi mide şikâyetleri olarak geri döner.
İftar sofralarına çorba ya da peynir, zeytin gibi kahvaltılıklarla başlayıp daha sonra az yağlı sebze yemekleri ya da salata, ızgara ya da haşlanmış et yemekleri ya da posa ihtiyacını karşılayabilmek için kurubaklagil yemeği yanına az miktarda bulgur ya da tam buğday ekmeği ve yoğurt ya da ayran tercih edilebilir.
İftar sofralarının olmazsa olmazı tatlılar…
Ramazan kültüründe iftarlarımızdan eksik etmediğimiz tatlıları soracak olursanız, uzun süre açlığın sonrasında yemek sonrası hamur işi, şerbetli tatlıları hem kilo problemi yaşayan bireyler için hem de sağlığımız için tüketmemek gerekir. Şerbetli tatlılar yerine haftada 1-2 gün sütlü tatlılar (sütlaç, muhallebi, güllaç, dondurma vb.) ya da meyveli tatlılar olarak tercih edebiliriz.

İftardan sonra 1-1,5 saat aralıklarla ara öğün yapmak metabolizmamızı hızlandırmak için önemlidir. Azar azar küçük porsiyonlarla beslenilmelidir. Yaz aylarında olmamız sebebiyle de vücudun su ihtiyacını karşılayabilmek için, 16 saat süren açlıkta sıvı kaybı yaşamamak için iftar ve sahur arasında en az 2 – 2,5 lt su içilmelidir.

Eğer herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa ya da düzenli saatlerde ilaç kullanmanız gerekiyorsa lütfen oruç tutmadan önce hekiminize danışın.

Hayırlı Ramazanlar

Diyetisyen Damla Morkaya

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
saglikuzmanlari (2)