Ramazan Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz ? - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Begüm Rabia SEZER (Diyetisyen)
Begüm Rabia  SEZER (Diyetisyen)
brsezer@hotmail.com
Ramazan Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz ?
  • 0
  • 24 Haziran 2017 Cumartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Ramazan ayında beslenme düzenimizdeki değişikliğin ardından bayramın gelmesiyle birlikte Ramazan Bayramını sağlık problemleri ile karşılaşmadan ve bayram sonrasında artan kilo sorunu yaşamadan sağlıklı bir şekilde geçirmemiz mümkündür.

Biliyoruz ki Ramazan ayı süresince kişinin beslenme düzeni değişmektedir. Oruç tuttuğumuz süreçte farklı bir beslenme düzeni ve az öğün sayısına alışmış olan metabolizmamızın, bayramın gelmesiyle birlikte öğün sayısındaki artış ve fazla besin tüketme isteğiyle birlikte olumsuz etkilenecektir, bunu önlemek için eski beslenme düzenine dönerken, ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için sağlıklı ve düzenli beslenme gerekmektedir.

Ramazan ayı boyunca günde aldığımız öğün düzeni; sahur, iftar ve iftardan sonra şeklindedir. Ramazan sonrası oruç tutmamızın bitmesiyle birlikte aşırı beslenme mide ve bağırsak sistemi başta olmak üzere pek çok sağlık sorunuyla karşılaşılmaktadır. Bayram süresince yüksek kalorili, yağlı ve şeker içeriği yüksek besinlerin tüketimi başta şişkinlik, tansiyon problemleri olmak üzere, sindirim sistemi rahatsızlıklarına (mide yanması, reflü, gaz problemleri vb.), şeker hastalığı, kalp-damar hastalıklarına sebep olabilmektedir.

Ramazan ayı dolayısıyla sahur vaktinin gece geç olması nedeniyle kazandığımız gece kahvaltı yapma alışkanlığından vazgeçmek gerekmektedir.

Bayram sabahı kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Hafif bir kahvaltıyla güne başlayın. Ancak işlenmiş et ürünleri kahvaltı sofralarınızda olmasın. Daha hafif bir kahvaltı ile güne başlamak için peynir, yumurta, domates-salatalık, zeytin ve tam buğday veya çavdar ekmeği ile güzel hafif bir kahvaltı tercihimizdir.

Bayram ziyaretleri dolayısıyla öğün atlamamız kolaylaşmaktadır. Bayramda öğün atlamamak için ve günlerin uzun olmasıyla birlikte ana öğünlere ek olarak günde 2 veya 3 kez yapacağımız ara öğünlerde taze meyve, ceviz, badem gibi atıştırmalıklarla vücudu canlı tutup, öğün atlamamayı sağlayabiliriz.

Bayram boyunca ilk üç günlük beslenme önem taşımaktadır. Özellikle ilk günü oldukça önemlidir. Ramazan boyunca uzun süre açlık sonrası vücudun su ihtiyacını karşılamak için bayramda özellikle sıcak havalarda su tüketimine özen göstermeliyiz. İlk gün en az 10-12 bardak su içerek, öğünlerimizi dengeli ayarlayarak beslenmeliyiz. Bayramın ikinci günü için normal beslenme düzenine daha kolay geçileceğinden bayramın ikinci günü yapılan ziyaret öncesi veya sonrası fiziksel aktivite yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yakın olan yerlere yapılan ziyaretlerde yürüyerek fiziksel aktivitemizi de yapmış olarak gidebiliriz.

Bayram ziyaretlerinde tüketeceğiniz yiyecek ve içecek ikramlarının miktarlarıyla sağlık sorunlarını en aza indirebilirsiniz. Özellikle tatlı ikramı için hamurlu ve bol şerbetli, ağır tatlılar yerine sütlü tatlıları ya da sütlü meyveli tatlıları sıcaklarda ferahlatması için dondurma tercih edebilir veya şerbetli tatlı isteği ile karşılaşıyorsak bu isteğe alternatif olarak kadayıflı muhallebi veya sütlü irmik tatlısı tüketilebilir.

Dikkat etmeniz gereken en basit ve bayramınızı rahatça geçirmenizi sağlayacak bilgi ise bayramda yapılacak ziyaretlerde tabaklara ikram edilen tatlıları, börekleri bitirmek gibi bir zorunluluğunuz yok.

Diyetisyen Begüm Rabia SEZER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
saglikuzmanlari (2)