Merak Edilen Konu: Bebeklerde Demir İlacı - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Mustafa Burak SEVEN (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
Mustafa Burak SEVEN (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
drmustafaburakseven@drmustafaburakseven.com
Merak Edilen Konu: Bebeklerde Demir İlacı
 • 0
 • 28 Ekim 2016 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Annelerin bir süredir Koruyucu başlanan Demir tedavisine temkinli yaklaştığını üzülerek görüyorum. Demir damlası ve şuruplarının içindeki Paraben isimli kanserojen maddenin bulunduğu haberleri nedeniyle Demir kullanımı aileler için korkulu rüya olmuş durumda. Bugün ”Neden Demir Kullanmalısınız?” sorusuna yanıt vermek için bir şeyler yazmak istedim.

Öncelikle şunu belirteyim piyasada Paraben içermeyen Demir ilaçları mevcut reklam olmaması için ilaç ismi söylemeyeceğim ama eczanenizden temin edebilirsiniz.

Benim önerim zamanında doğan bebeklerde 4. Ayda kan bakılmadan Demir başlanması yönünde. Bu durum için prematürelerde 1. Ay uygun sonrasında 6. Ay gibi tedavi sonuçları ve durum değerlendirilmesi için kan sayımı yönünde.

Çünkü 🙂

Süt çocukluğu döneminde gelişmiş demir eksikliği anemisinin erken tanı konulup tedavi edilmediği durumda çocukta ileride demir tedavisi ile kan değerleri normale ulaşsa bile;

 1. Beyin gelişiminde demir elementinin rol alması nedeniyle zeka düzeyinde düşüklük olur.
 2. Demir eksikliği anemisi olan çocuklarda yürümede gecikme şeklinde gelişme geriliği, algılamada gerilik ve dikkat dağınıklığı oluşabilir.
 3. Okul başarısı düşer.
 4. Ayrıca demir eksikliği anemisi devam ederse giderek ilerleyen halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık günlük yaşamı zorlaştırır.

Bu durumu engellemek için Demir kullanımı oldukça önemlidir.

Çocukların beslenmesine altıncı aydan sonra demir içeriği fazla olan kırmızı et ve yumurta gibi ek gıdaların eklenmesiyle demir eksikliği anemisinin gelişmesi önlenebilir.

Ekonomik durumu iyi olan ailelerin süt çocuklarında ilk yıl inek sütü yerine demir içeren devam mamalarını kullanmaları da demir eksikliği anemisi riskini azaltır. (Çocuklara günde 500 ml’den fazla inek sütü verilmemelidir.)

Demirden zengin beslenme nedir?

Demirden zengin gıdalar dana ve koyun eti gibi kırmızı et çeşitleri, karaciğer, yumurta sarısı, mercimek-nohut gibi bakliyat ve üzüm pekmezidir. Çocuklarda bu gıdaların uygun porsiyonlar halinde her birinin haftada en az üç-dört kez tüketilmesi demirden yeterli beslenmeyi sağlar. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde fazla demir yoktur ve bitkisel yapısı nedeniyle içeriğindeki demirin emilimi de azdır.

             Mustafa Burak SEVEN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
saglikuzmanlari (2)