Doğumdan İtibaren Anne Sütü ile İlgili Önemli Noktalar - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Mustafa Burak SEVEN (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
Mustafa Burak  SEVEN (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
drmustafaburakseven@drmustafaburakseven.com
Doğumdan İtibaren Anne Sütü ile İlgili Önemli Noktalar
  • 0
  • 30 Ekim 2016 Pazar
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Annelerin aslında emzirme konusunda fark etmeden de olsa bazı yanlışları yaptıklarını gördüğüm için aslında önemsiz gibi gözüken ama oldukça önemli olan noktalara değinmekte fayda görüyorum.
Haydi o zaman doğumdan itibaren anne sütü ile ilgili önemli noktalara tek tek göz atalım.

Doktorlar neden ısrarla anne sütünü vurgular?

Daha önce de birçok kez vurguladığım gibi ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir. Çünkü miniğinizi kulak, akciğer ve barsak enfeksiyonlarından koruduğu gibi nörolojik gelişim ve büyümeyi en iyi şekilde sağlayan beslenme seçeneği de tabii ki anne sütü.

İlk anne sütünü ne zaman verelim?

Bu soruya cevabım mümkün olan en kısa zamanda olacak. Doğum salonunda eğer miniğinizin ağızdan bir şey almasına engel bir durum yok ise doğum sonrası muayeneyi takip eden ilk adım anne ve bebeğin buluşturularak emzirmenin sağlanması olmalı. Burada miniğinize vereceğiniz ilk süt kolostrum adı verdiğimiz sarı renkli süttür. miniğinizin ilk ihtiyacı olan besinler bu sütte mevcuttur. Genelde bu sütü takip eden 2 gün içinde süt miktarınız artacak ve sütünüzün rengi beyaza yakın bir renk alacaktır.

Minik mucizenizi emzirirken en iyi pozisyon hangisi ?

Emzirme pozisyonlarının internette güvenilir kaynaklarda bile birbirinden farklı şekilde gösterildiğini farketmişsinizdir. En iyi pozisyonu deneyerek ve deneyimli anne ve hemşirelerimizden sorarak öğrenebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken miniğiniz ile olabildiğince ten temasını kurmanızdır.

En sık gördüğümüz yanlışlara dikkat!

Göğsünüzü bebeğinize doğru çekmek yanlış bir uygulamadır. Göğsünüzü kendinize doğru gerip bebeğinizi göğsünüze doğru itmeniz daha konforlu bir emzirme sağlayacaktır.
Yine emzirme sırasında göğsünüzün koyu renkli kısmının bebeğinizin ağzına tam olarak girdiğinden emin olmalısınız. Böylece hem miniğinizin hava yutmasına engel olursunuz ( bu durum gaz sancısı kusma ve erken doymaya neden olmaktadır ) hemde göğsünüzün tahriş olma riskini azaltmış olursunuz.
Yine dikkat etmeniz gereken bir durumda bebeğinizin emme sırasında burnunun göğsünüz tarafından kapatılmaması. Bu durumda bebeğiniz nefes alamadığı için emme sırasında sık sık göğüsü bırakacak ve ağlayacaktır.

Bebeğimi ne sıklıkta beslemeliyim?

Bu konuda farklı iki görüş mevcut.
Planlı emzirme dediğimiz 2-3 saatte bir bebeğinizi uyandırarak emzirme şeklinde bir rutin oluşturarak beslenmeyi sağlama veya bebeğinizin acıkma belirtilerini gözlemleyerek emzirme şeklinde olabilir. İki yaklaşımda yanlış değildir ve katı bir şekilde ayrılmaz yani bebeğini 2-3 saatte bir besleyen anne uyanıp meme araması durumunda bebeğini emzirebilir ya da tam tersi bebeğini acıktığı zaman besleyen bir anne 2-3 saat geçmesine rağmen acıkma belirtileri göstermeyen bebeğini emzirebilir.

Besleme süresi ne kadar olmalıdır ?

Yine bebekten bebeğe değişen bir durum söz konusu. Kimi minikler 5 dk da göğsü boşaltabilmekteyken kimi miniklerde ise bu süre 25 dakikayı bulabilmekte. Benim önerim 10-15 dk emzirme süresinin en az sağlanması yönünde üst sınır ise koymak çok doğru değil.

Her beslenmede farklı göğüsten emzirmeye özen gösterin!

Önemli bir diğer nokta da her beslenmede farklı göğüsten emzirmenin yapılması. Çünkü göğüsten gelen sütün içeriği emzirmenin başı ve sonunda değişmekte. Emzirmeyi bir yemek masası gibi düşünürsek bir göğüs tamamen bitmeden diğer göğse geçme durumunda çorbanın üzerine tatlı yiyip masadan kalkmak gibi bir benzetme yapmak çokta yanlış olmayacaktır. Ayrıca her beslenmede farklı göğüsten başlamak sütünüzün de artmasını sağlayacaktır.

Sütüm bebeğime yetiyor mu?

Sütünüzün bebeğinize yetip yetmediğini takip edebileceğiniz en iyi yöntem onun ağırlığıdır, bir bebek tartısı edinebiliyorsanız ne güzel kilo kaybını veya alımını doktorunuza danışabilirsiniz.
Tartı olmaması durumunda günlük bez değişimi size beslenmenin yeterli olup olmadığı konusunda bilgi verecektir. İlk 4-5 günde 6 veya daha fazla ıslak bez olması yeterli beslenmenin göstergesidir.
Yine idrar gibi kaka da takip için bilgi verir 4. Günden itibaren 3-4 kez kaka yapması ve 5. Güne kadar kakasının renginin sarıya dönmesi yeterli beslenmeyi göstermektedir.
Tabii ki bunların yanında doğumu takip eden 3-5 günler arasındaki kontrolde beslenmenin yeterliliği doktorunuz tarafından değerlendirilecektir.

Peki emzirirken başka gıda veya sıvı verilmeli mi?

Özellikle annelerin sık sorduğu suyu ilk 6 ay kesinlikle önermiyoruz. Suyu zararlı olmasından değil besleyici bir içeriği olmaması ve midede yer kaplayarak emilebilecek anne sütünün miktarını azaltmasından dolayı önermiyoruz.
Yine şekerli su reçel bal gibi gıdaları hiç bir şekilde ilk 6 ay önermiyoruz. Sonrası içinde her birinin ayrı zamanları var.
Bitki çayları özellikle rezeneli adaçayı vb. Karaciğere zarar verebilme riski çok düşükte olsa var onun için önermiyoruz. Anne günde 2 bardak tüketebilir.
İlk 6 ay anne sütü dışında bebeğiniz çocuk doktorunuzun uygun görmesi durumunda vitaminler, demir damla ve şurupları, probiyotik damlalar, ve ilaçları alabilirler.

Sütünüzü arttırmak için neler yapmalısınız?

Sütü arttırmanın en garanti yöntemi bol emzirmek ve yeterli sıvı ve kalori aldığınızdan emin olmaktır bunun için doktorunuza diyetinizi ve günlük sıvı alımınız danışmanızda fayda var. Onun dışında malt içecekler ve rezene çayının sütü arttırdığını çalışmalar göstermekte. Yine önemli bir nokta da annedeki vitamin ve mineral eksikliklerinin yerine konması bu durumda sütünüzün içeriği bir yere kadar değişmese de ağır eksikliklerde sütün içeriğinin de değiştiği çalışmalarda gösterilmiş durumda.

Son olarak da emzirmenin anne için sıkıntılı olduğu göğüste ağrı çatlak durumlarında yapılabileceklerden bahsedeyim.
-Göğsünüzün şiş gergin olması durumunda eliniz veya süt pompası ile sütünüzün bir kısmını boşaltmak Faydalı olabilir.
-Göğüste ağrı hassasiyet durumunda soğuk uygulama veya çok ağrı olması durumunda ağrı kesiciler (emzirmeye uygun parasetamol gibi) faydalı olabilir.
-Ilık bir duş süt kanallarının açılmasına ve şişkinlik hissinin gitmesine yardımcı olabilir.
Tabii ki bunlara rağmen göğsünüzde kızarıklık kanama tüm emzirme boyunca süren ağrı gibi durumlar var ise doktorunuza yada bir emzirme danışmanına başvurmanız faydalı olabilir.

Unutmayın; en iyi mamalar, en organik gıdalar, en güzel beslenme önerileri veya en sağlıklı tarifler bile anne sütü olduğu sürece 2. plandadır. Onun için mucizenin sizde olduğunu aklınızdan çıkarmadan sütünüz yetersiz ise en iyi mamayı aramak yerine sütünüzü arttıracak yöntemleri arayın. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

             Mustafa Burak SEVEN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
saglikuzmanlari (2)