Bebeklerde Yeme Alışkanlığı - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Mustafa Burak SEVEN (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
Mustafa Burak  SEVEN (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
drmustafaburakseven@drmustafaburakseven.com
Bebeklerde Yeme Alışkanlığı
  • 0
  • 28 Ekim 2016 Cuma
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Her anne çocuğuna hayatının bir döneminde yemek yedirmekte zorlanmış ya da çocuğunun yemek yeme alışkanlığı nedeniyle endişe duymuştur.

Bugün aslında çok basit bir şekilde uygulayabileceğiniz fakat çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarında büyük fark yaratacak birkaç ipucu vereceğim.

İpuçlarına geçmeden önce şunu belirteyim; eğer minik mucizenizin kilosu yaşına göre hesaplanan belli değerler arasında ise korkulacak bir şey yoktur. Ama boyu kilosu normal değerler içinde değil ise beslenme alışkanlığından önce altta yatan bir hastalık açısından doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

Gelelim ipuçlarımıza:

1) Eğer çocuğunuz yediği katı besinlerden çok sıvı tüketiyor ise bu durum kilo alımını etkileyecektir. Böyle durumlarda öğünlerde önce katı gıdaları yedirmeniz sonrasında sıvıları vermeniz kilo alımı açısından faydalı olacaktır.Böyle durumlarda Sıvı olarak alınan meyve suyunu günde 1 bardak ile sınırlayın , çok şekerli sıvıları tüketmesini engelleyin.

2) Çocuğunuzun her gün aynı besini yiyor olması kilosunu azaltmaz; önemli olan büyüme için yeterli protein ve karbonhidratı alması. Gün içinde yemek yediremediğiniz öğünlerde sevdiği yemeği vermenizin bir zararı olmaz.

3) Çocuğunuzun kolay tutabileceği yemekleri vermek onu yemek yeme konusunda cesaretlendirir.  Bırakın yemek yerken zevk alsın, zorlamayın yemeğini bitirip yetişeceği bir işi yok nasılsa.

4) Gün içinde verdiğiniz ana öğünlerden önceki 1 saat küçük atıştırmalar ve içecekleri (su hariç) yemesini engelleyin. Böylece ana öğün zamanı açlığı tam olur.

5) En önemlisi de yemek saatlerini eğlenceli hale getirin. Unutmayın siz çocuğunuzun ne yiyeceğini seçebilirsiniz, ne kadar yiyeceğini maalesef seçecek olan kendisi 🙂

6) Eğer çocuğunuz kaşığı tutmak istiyorsa bunu engellemeyin, 2 kaşık edinin birini çocuğunuz tutarken siz diğeri ile ona yedirmeye devam edebilirsiniz.

7) Kesinlikle çocuğunuzu yemek yememekle cezalandırmayın. Nedenini açıklamama gerek yok sanırım 🙂

             Mustafa Burak SEVEN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
saglikuzmanlari (2)