Anne Sütü ve Tamamlayıcı Besinler - Sağlık Uzmanları - Doktor Sitesi - Doktora Sor

Doktora Soru Sor
Oya ÇETİNKAYA (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
Oya  ÇETİNKAYA (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
droyacetinkaya@hotmail.com
Anne Sütü ve Tamamlayıcı Besinler
  • 0
  • 30 Ekim 2016 Pazar
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

İlk 6 ay doktor kontrolünde büyüme ve gelişme iyi ise sadece anne sütü yeterlidir. 4-6 ay arası büyüme ve gelişmenin durumuna göre, doktor kararına göre ek gıdalara başlanır. İlk seçenek sebze, sonra meyve, tahıllı kaşık mamaları, yoğurt, kahvaltı olarak devam eder. Her yeni öğün için bir önceki öğüne iyice alışmış olması beklenir. İki yeni besin arasında en az 15 gün geçmelidir. Her öğün azar azar başlanmalı yavaş yavaş artırılmalıdır.
Yeni başlanan her gıda o gün tek başına verilmeli ve en az 3 gün alerji ve sindirim zorluğu açısından değerlendirilmelidir.

Tüm katı gıdalar başlandığında sabah kahvaltı, ara öğün meyve, öğlen öğünü sebzeli etli tahıllı karışım yemek, ikindi yoğurt, akşam yemeği yine sebzeli, tahıllı, etli karışım ve gece yatarken tahıllı sütlü kaşık maması önerilir.

Bebekler erken yattığından, çoğu kere akşam yemeği öğünü, yatarkenki tahıllı mama ile çok yakın olduğu için her ikisi de verilmeyebilir. Ya akşam yemeği, ya da tahıllı kaşık maması tercih edilir.

1 yaşa kadar anne sütü esas besindir ve öncelikle tercih edilmeli ve asla kesilmemelidir. Ancak bu değişik gıdalara başlarken bebek anne sütü alıp bu ek gıdaları reddedebilir. Bu durumda da anne sütü yeterince doyuramadığından bebeğin gelişimi durur. O nedenle ek gıdalar bebek açken verilmeli, az miktarda başlanmalı, yavaş yavaş artırmalı ve üzerine anne sütü verilmelidir. Bebek ek gıdaları tercih eder ve anne sütünü azaltma eğilimine girerse anne sütü önce tercih edilmeli önce verilmelidir. 7-8 aydan sonra anne sütü hiç doyurmaz. O nedenle bu aylara kadar ek gıdalar iyice alıştırılmalıdır.

Anne sütü en az gündüz 4 saatte bir, gece yatarken, gece uykusu arasında 1-2 kez ve sabah uyanınca olmak üzere günde en az 6-7 kez verilmeli ve 1 yaştan sonra günde 5-6 kez ve 2 yaşa kadar yavaş yavaş azaltarak devam edilmelidir.

                      Oya ÇETİNKAYA

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
saglikuzmanlari (2)